Pametni telefon, koji je stalno u vašem društvu, može biti pogođen mnoštvom sigurnosnih prijetnji, od krađe identiteta do zlonamjernog i špijunskog softvera. Potreban je samo jedan uspješan napad da vam se uništi telefon i ugroze vaši podaci, pa čak i ukrade vaš identitet. Dakle, kako se zaštititi?
U izvješću o najboljim postupcima za mobilne uređaje (Mobile Device Best Practices), američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) nudi razne savjete osmišljene kako bi spriječili hakere i napadače da napadnu vaš mobilni uređaj. Jedna metoda je jednostavna poput isključivanja i uključivanja telefona. Spearphishing napadi mogu ciljati vaš telefon kako bi instalirali zlonamjerni softver, dok tzv. eksploatacije bez klika mogu zaraziti vaš uređaj bez ikakve interakcije s vaše strane. Što NSA savjetuje? Isključite i ponovno uključite telefon barem jednom tjedno. Ova jednostavna radnja može hakerima otežati krađu podataka s vašeg telefona, iako agencija upozorava da to neće uvijek spriječiti napad.
Detalji NSA-inog izvješća
U svom je izvješću NSA navela nekoliko drugih prijetnji koje mogu utjecati na vaš mobilni uređaj:
- zlonamjerne aplikacije mogu zaraziti vaš telefon
- zlonamjerne Wi-Fi mreže mogu presresti i preusmjeriti promet s vašeg uređaja
- špijunski softver može pratiti audio i video razgovore na vašem telefonu
- hakeri s daljinskim pristupom vašem uređaju mogu prikupljati podatke o pozivima ili slanju poruka
- netko s fizičkim pristupom vašem telefonu, čak i nakratko, može instalirati zlonamjerni ili špijunski softver
Postoji nekoliko načina da se zaštitite, predlaže NSA:
- Ažurirajte svoje aplikacije. Obavezno ažurirajte svoje aplikacije i operativni sustav.
- Koristite službene trgovine aplikacija. Instalirajte aplikacije samo iz službenih trgovina, kao što su Appleov App Store ili Google Play Store.
- Ne klikajte svugdje. Izbjegavajte klikati na poveznice ili privitke datoteka u e-porukama i tekstualnim porukama jer su to uobičajeni načini pokretanja zlonamjernog softvera.
- Pripazite na javne Wi-Fi mreže. Izbjegavajte pridruživanje javnim mrežama kada je to moguće. Kao dodatak savjetu NSA-e, preporučili bismo korištenje VPN-a kad god se pridružite javnoj mreži.
- Onemogućite Bluetooth. Isključite Bluetooth kada ga ne koristite kako biste spriječili neovlašteni uređaj da se poveže s vašim telefonom.
- Koristite sigurnu šifru. Napravite snažnu šifru s najmanje šest znamenki za zaključavanje i otključavanje telefona.
- Iskoristite biometriju. Za veću sigurnost i praktičnost omogućite ugrađeno skeniranje lica ili otiska prsta na svom uređaju.
- Koristite pouzdanu dodatnu opremu. Koristite samo originalne kabele za punjenje ili pribor za punjenje provjerenog proizvođača. Izbjegavajte javne USB stanice za punjenje.
- Isključite usluge lokacije. Onemogućite usluge lokacije kada nisu potrebne.
Prijetnje mobilnim uređajima sve su češće i sve su složenije,
navodi NSA u svom izvješću.
Korisnici mobilnih uređaja žele u potpunosti iskoristiti značajke dostupne na tim uređajima, ali mnoge od značajki pružaju praktičnost i mogućnosti, ali žrtvuju sigurnost. Ovaj vodič za najbolju praksu opisuje korake koje korisnici mogu poduzeti kako bi bolje zaštitili osobne uređaje i informacije.