Nokia X6 Recenzija – Nokia se vraća još jača u igru!
Nokia, svima poznato ime, kompanija koja je bila među najboljima i najpoznatijima. Ne samo da su stvorili svjetski poznatu Nokiu 3310, nego su imali i vlastiti open source mobilni operativni sustav baziran na GNU/Linuxu, a pomogli su i u stvaranju mnogo standarda mobilnih mreža koje koristimo svaki dan.
Nokia X6 ili 6.1 Plus je trenutno Nokijin najpoznatiji smartfon koji je nedavno izašao sredinom ove godine sa vrlo lijepim setom funkcija i specifikacija. Tu je Snapdragon 636 čipset sa 4GB radne memorije i 64GB interne flash memorije. Tu je isto i dupla kamera, čitač otiska prsta i čisti Android OS! Vrijeme je da pobliže pogledamo ovaj mobitel, počevši od njegove gradnje.
1. Kvaliteta gradnje
Po slikama ovoga mobitela njegov stražnji dio se čini kao najobičnija plastika, ali stvarnost je jako različita. Cijeli ovaj mobitel se osjeća jako teško u ruci, a tvrdi stakleni stražnji dio ne odmaže. Zbog oleofobičnog premaza sa obje strane, otisci prstiju prestaju biti toliki problem, a stražnji dio zadržava svoj tamni i duboko crni izgled.
Rubovi ekrana su isto jako zaobljeni, a zub na vrhu još samo dodatno stilizira cijelu površinu. Gumbi lijepo izgledaju ali nažalost imaju prilično kratak hod i osjećaju se plitko kod pritiska.
Na stražnjem dijelu imamo lagano izbočenu duplu kameru sa tri-ton bljeskalicom i čitač otiska prsta koji je skoro savršeno u ravnini sa ostatkom kućišta – sve to obrubljeno sa kromiranim rubom. Stakleni dizajn ovoga mobitela sigurno povećava njegove šanse puknuća pri padanju, ali stakla se čine tvrda a rub je od aluminija što osigurava protekciju kod dosta padova.
2. Android OS
Kada dođe do operativnog sustava na ovome mobitelu, situacija je odlična! Za većinu toga je zaslužan Android One program koji je Google pokrenuo kako bi smanjio fragmentaciju njihovog operativnog sustava. Zbog toga, sustav na ovome mobitelu je vrlo lagan, sa praktički nula bloat aplikacija i ima česte OTA nadogradnje. Jedine dodatne aplikacije koje dobijete su dio Google Apps paketa, i mogu se isključiti.
Podrška za zub nije nešto impresivna, zamislite da ste nalijepili malo crne trake preko sredine status bara i eto, dobili ste zub na ovome mobitelu. Aplikacije se uopće ne trude estetski iskoristiti taj zub i potpuno je beskoristan u većini slučajeva. Čak i u aplikacijama kao galerija i Youtube, sadržaj ne ide okolo zuba nego ima nagli crni limit na vrhu.
Pošto je ovo praktički potpuno stock Android, dodatnih funkcija ima jako malo, ako i uopće. Ispred vas je platforma na kojoj vi gradite potrebnu funkcionalnost skidanjem aplikacija.
3. Performanse
Sa svojim 64-bitnim osmojezgrenim Snapdragon 636 procesorom koji radi na 1.8GHz, ovaj uređaj na Antutu dobiva 114873 boda. Na GeekBench dobiva 1332 za single core test i 4864 za multi core test. Renderscript test unutar GeekBencha daje rezultat od 4497 bodova. Brojevi obično govore samo pola priče, kakav je ovaj mobitel pri normalnom korištenju?
Kao i očekivano, ovaj mobitel nema puno problema sa 2D performansama u aplikacijama i Android interfejsu općenito. Microstuttera ima tu i tamo, ali u skroz normalnim granicama. Surfanje po internetu i korištenje aplikacija je vrlo brzo i bez ikakvih problema.
Performanse u grafički zahtjevnim igrama kao PUBG Mobile nisu savršene ali igra je opet vrlo igriva, i to na najjačim opcijama koje sam mogao postaviti. Manje zahtjevne igre nemaju nikakvih problema sa performansama. Iako je ovo dosta energetski štedljiv čip, opet je dosta jači od mnogo poznatog Snapdragon 625.
4. Ekran
Kod ove Nokie imamo klasični IPS LCD panel ne klasičnog omjera, a mogli bi isto reći i ne klasičnog oblika zbog tog zuba na vrhu. Ovaj ekran je 19:9 omjera i zbog toga se osjeća prilično mali u ruci usprkos svojoj dijagonali od čak 5.8“! FHD+ ekran ovog omjera je 1080×2280 rezolucije, što je više nego dovoljno gledajući njegovu dijagonalu.
Pošto je ovaj ekran IPS tehnologije, boje i kontrast su skroz umjereni i ugodni iako ne mogu dostići apsurdne rezultate OLED panela. Opet, minimalna svjetlina je vrlo tamna a maksimalna je prilično svijetla, po danu ne bi ste trebali imati problema sa korištenjem.
5. Kamere
Naravno, imamo konfiguraciju sa dvije kamere. Na stražnjem djelu imamo 16MP + 5MP konfiguraciju gdje je jedna kamera glavna a druga služi za detekciju dubine slike. Sa prednje strane imamo 16MP kameru sa f/2.0 otvorom kao i glavna kamera.
Sve ove kamere ne razbijaju nikakva očekivanja, reprodukcija slike u različitim uvjetima je čak i dobra, ali problem je vrlo ograničena aplikacija koja nema ni pravi Manual mod. Opet, ima neke prilično zabavne efekte. Po noći će biti šuma, ali opet možete razabrati što je što – samo nemojte očekivati da će vam sve slike iz kluba ispasti savršeno čisto i svijetlo.
Po pitanju videa, Nokia X6 može izbaciti do 30fps u 2K rezoluciji. Za mobitel, to je više nego dovoljno. Podržava isto i elektronsku stabilizaciju uz pomoć žiroskopa, ali iako je stabilizacija odlična opet se vidi da je elektronski stabilizirano.
6. Audio Mogućnosti
Audio izlaz ovoga mobitela nije baš spektakularan. Iako je frekventni odziv vrlo ravan, THD je viši nego inače, a ni stereo crosstalk nije bajan. Uz sve to, ima i slabije pojačalo. Za korisnike manjih in-ear slušalica to ne bi trebalo predstavljati problem ali tko god planira koristiti veće slušalice sa ovim mobitelom vjerojatno neće imati odlične rezultate. Zvuk je bio vrlo tih na mojim AKG slušalicama od 55Ω. Srećom, 3.5mm utor za slušalice se čini kvalitetan i konektor će vam imati dobar kontakt.
Zvučnik, u drugu ruku, ima vrlo čist i prilično glasan zvuk! Duboki zvukovi ne rezoniraju previše kroz kućište kao što bi trebali, ali to su sada baš detalji. Distorzija je isto u prosječnim razinama što je lijepo za vidjeti. Zvono će te čuti, a može i poslužiti i za glazbu kada ste baš zaboravili ponijeti taj Bluetooth zvučnik.
7. Baterija
Ovaj mobitel ima bateriju od 3060mAh što je skroz pošten broj za ovako srednji rang u kojem se nalazi. Uz čipset koji ovaj mobitel ima, trebali bi izvući jedan puni dan intenzivnijeg korištenja. Igrao sam Smash Hit 10 minuta i u tih 10 minuta baterija je pala za 2%. U Lab501 benchmarku za baterije sam pokrenuo najzahtjevniji „Gaming“ test u kojem je baterija pala za 3% tijekom 10 minuta testiranja na maksimalnom osvijetljenju.
Po ovim brojevima trebali bi moći igrati igre oko 7 sati ako prije napunite bateriju do kraja. Prilično zadovoljavajući rezultati, a to nije čudno gledajući da je ovo prilično efikasan 14nm čipset!
8. Dodatne funkcije
Od dodatnih funkcija tu su samo čitač otiska prsta i FM radio koji se nažalost počinje izbacivati iz nekih mobitela danas. Čitač otiska prsta je praktički potpuno u ravnini sa ostatkom kućišta pa ga je ponekad problem pronaći, ali po brzini je skroz dobar! Čak i kada mi je prst bio mokar ili prašnjav, čitač je opet uspio prepoznati otisak i otključati mobitel.
FM prijem je prosječan ali aplikacija je odlična, sa naprednom podrškom za RDS, imenovane liste i FM Stereo. GPS mu isto nije pretjerano brz gledajući da mu je trebalo oko pola minute da mi uhvati lokaciju, bez da sam se micao.
9. Zaključak
Samo pri korištenju, ovaj mobitel me nije impresionirao. Na njemu je sve dobro ali ništa nije odlično. Opet, to je jedan od ne puno mobitela koji su dio Android One programa i to mu je jedna od vrlo važnih značajki. Poslije sam shvatio da je ovo ipak mid-range mobitel koji je, za oko 1600kn sa carinom, prilično dobar deal. Tu je opet mnogo modernih stvari kao zub, dupla kamera i novi efikasni čipset od Qualcomma. Gledajući sve to, čestitam Nokiji na još jednom poštenom mobitelu – drago mi je vidjeti te natrag.
POGLEDAJ PONUDU NA GEARBESTU!