Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Cubot Note 20 Pro [recenzija]

Jeste li primijetili kako su se prorijedile recenzije kineskih pametnih telefona? Nekad prilično šaroliko društvo (nekad sam ih znao nabrojati barem dvadeset, bez da uzmem daha) prilično se smanjilo. Jako dugo nisam imao neki Cubot mobitel u rukama, što se upravo sada promijenilo: kineski nam je proizvođač poslao njihov posljednji model, Cubot Note 20 Pro. Oduvijek ih je krasila filozofija niske cijene i dobrih performansi, o čemu ćete čitati u nastavku.

Inače, među prvima smo u svijetu kojima je ovaj mobitel stigao na adresu. U razgovoru s direktorom marketinga ove kompanije, saznao sam da ih je Covid-19 prilično uzdrmao te su čak na neko vrijeme stali s proizvodnjom. Cubot se, kao i uostalom cijela Kina, polako vraća na stari kolosijek i planira daljnju ekspanziju u vidu novih modela i novih tržišta, a geek.hr im je, kao što vidite, bitna postaja na tom putu.

Jedan mali hint da vas držim zagrijanima do kraja recenzije: za superpovoljnih 119,99 dolara donosi četiri kamere, masivnih 6 GB radne memorije, dobar procesor i čak 128 GB skladišnog prostora za fotke, video, glazbu i aplikacije. Mrak!

Prvi dojmovi

Cubot njeguje minimalistički dizajn svojih pakiranja. Sve što ste kod njih kupili dobit ćete u crnoj kutiji, na kojoj se zlatnim slovima ističe tek ime proizvođača i ime modela. Čim skinete poklopac ugledat ćete Note 20 Pro i na pamet će vam pasti vjerojatno isto što i meni: ovo je prilično velik smartfon! Na njemu se nalazi silikonska maska, dobrodošao dodatak za zaštitu od eventualnih padova. Meni je takva maska u par navrata spasila mobitel nakon tandrkanja po asfaltu, svakako ju koristite. To što sam u tim trenucima dobio serijske srčane udare manje je bitno.

Ono što posebno privlači pažnju je stražnja maska mobitela. Naravno da je od plastike, jer ovako jeftin uređaj niti ne može biti od napravljen skupih materijala. Ali ističe se finom, zanimljivom gumenom teksturom koja podsjeća na tkaninu. Zadnja strana donosi i četverostruku kameru smještenu u prsten, pokraj čega se nalazi bljeskalica.

Više s Geek.hr >> kako pronaći izgubljeni mobitel?

Popriličan zaslon dominira prednjom stranom. Na vrhu je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, na dnu su zvučnik, mikrofon i USB ulaz tipa C. Desno su tipke za glasnoću i uključivanje uređaja, dok je lijeva strana slobodna. Ako ste pažljivije čitali, primijetili ste kako nema senzora otiska prsta, što je očigledno mjera štednje.

Ekran

Nekada je jeftin mobitel značio i sitniji ekran, ali Cubot misli drugačije. Note 20 Pro donosi masnih 6,5 inča IPS ekrana u HD+ rezoluciji (1600×720 točaka) i osvježavanjem od 60 Hz. Iznenađujuće dobar za ovako malo novaca, odlično će poslužiti za Youtube, filmove, a zbog dobrog procesora, bome i za gaming. Nema nikakvog posebnog dodatka za zaštitu od ogrebotina, nego je preko njega naljepljena zaštitna folija. Ako već ne planirate nabaviti kaljeno staklo za ekran, onda foliju ostavite tamo gdje je.

Prikaz boja je prilično dobar, samo ćete pod direktnim suncem morati potražiti hlad. Potražite i slobodan džep prilikom spremanja mobitela, jer ćete ga inače ogrebati ako ga smjestite zajedno s ključevima vašeg Lamborghinija. Iznad ekrana nalazi se svjetlo obavijesti, uvijek rado viđena sitnica.

Hardver

Unutar Note 20 Pro kuca Mediatekov Helio P60 s početka srednjega ranga. Njegovih osam jezgri raspoređeno je u dva klastera (4xA73 na 2.0 GHz i 4xA53 na 2.0 GHz) temeljenih na big.LITTLE tehnologiji. To znači da osnovne, lakše operacije poput dopisivanja obavlja slabiji set jezgri (A53), dok onaj jači (A73) miruje i tako štedi bateriju. Čim pokrenete neku zahtjevniju aplikaciju kao što su to igre ili obrada fotografije, četiri A73 jezgre uklizat će u pomoć i rješiti stvar. Helio P60 donosi solidne performanse, osobito jer je uparen s lijepih 6 GB radne memorije. Njime se možete igrati, mada se na zahtjevnijim naslovima javlja trzanje i duže učitavanje igre.

Za pohranu podataka dobit ćete velikih 128 GB prostora. To je jako lijepa odluka Cubotova inženjerskog tima, jer broj i veličina aplikacija kojima svakodnevno baratamo stalno se povećava. Prava je rijetkost naći ovako jeftin telefon s ovoliko interne memorije – zapravo, ja ne znam niti jednog, ostavite mi info u komentarima ako znate kojeg.

Ako svoj smartfon volite nakrcati enormnim količinama podataka, memoriju možete dodatno proširiti karticom kapaciteta do 128 GB. Njoj ćete pristupiti na pomalo arhaičan način: nema posebne ladice za SIM i memorijske kartice, nego je potrebno ukloniti cijelu zadnju masku uređaja. Tu ćete naći mjesto za dvije nano-SIM kartice i spomenutu mikro-SD karticu.

Zanimljivo, Cubot Note 20 Pro nema senzor otiska prsta. Očigledna mjera štednje, jer će se kupac u pravilu radije odreći takvog senzora, a pristati na izdašni RAM i ROM. Znam dosta ljudi koji senzor otiska prsta uopće ne koriste, tako da neki među vama neće zamjeriti ovom uvjetnom nedostatku.

Više s Geek.hr: kako pročitati poruku na Whatsappu, a da pošiljatelj to ne sazna?

Audio izlaz na dnu uređaja ne zaslužuje poseban spomen, jer je u najbolju ruku prosječan. Ako slušate glazbu putem mobitela kao ja, radije koristite slušalice.

Kamere

Evo još par lijepih vijesti: Cubot Note 20 Pro ima za svoj cjenovni razred jako, jako dobru primarnu kameru. Riječ je o senzoru Sony IMX486 s outputom od 12 megapiksela, što je standard u industriji. Takav senzor ima, recimo, Xiaomi Mi A2. Sekundarni senzor zadužen za dubinu fotografije je Sony IMX350 s 20 megapiksela, treći je monokromatski s 2 MP, dok četvrti senzor sa svojih 0,3 MP služi kao fotosenzitivna leća. Selfie kamera ima 8 megapiksela i bit će više nego dovoljna za objave po Facebooku i Instagramu. Spomenuo sam kako Note 20 Pro nema senzor otiska prsta, kojeg, ako želite, možete zamijeniti otključavanjem mobitela putem prepoznavanja lica, za što služi upravo prednja kamera.

Uz dovoljno svjetla, a osobito na lijep dan, primarna kamera je sposobna okinuti odlične fotografije. Boje na fotkama su žive, vjerne i s puno detalja. Očekivao sam tek rudimentarnu kameru, tako da me Cubot najugodnije iznenadio baš s kamerom. Kao da to nije bilo dovoljno, ispostavilo se kako je proizvođač puno radio i na softveru kamere. U jeftinim mobitelima dobiju se tek osnovne mogućnosti, ali Note 20 Pro donosi pun naramak opcija, koje se isplati istražiti.

Velik dio toga se odnosi na razna uljepšavanja, ali tu su još auto-fokus, različiti filteri, AI opcija (softver sam prepozna što se snima, pa travu učini zelenijom, hranu istaknutijom i slično), dok Pro način rada pruža dodatne mogućnosti podešavanja fotografije. U tom načinu najtoplije preporučam da se poigrate balansom bijele boje, čime ćete značajno poboljšati fotke snimane pod sobnim svjetlom. Softver, inače, ima nekih sitnih nedostataka u vidu preklapanja opcija na ekranu, ali zanemarivo je i vjerujem da će se ispraviti u budućnosti.

Noćni način je također prisutan, ali generalno nije pretjerano koristan. Za utjehu, niti najskuplji mobiteli nemaju puno sreće s fotkanjem u mraku.

Softver i povezivost

Note 20 Pro temelji se na Androidu 10 s posljednjom sigurnosnom zakrpom. Sustav je čist od bilo kakvih dodataka. Ima predinstalirane Googleove servise kao što su Youtube, Chrome, Google Maps i to je otprilike to. Sve ostalo ćete instalirati sami.

Jedna od zgodnih sitnica koju koristim je kretanje kroz sustav pomoću pokreta, umjesto klasičnih tipki na dnu zaslona. Budući da je ovo Android 10, ta opcija postoji i na Note 20 Pro. Još zgodnija sitnica je NFC, najpraktičniji dodatak mobitelima još od Zmije na starim Nokijama. Upravo Cubot predvodi pri uvođenju ove korisne tehnologije među jeftine uređaje, nadam se kako će ga i ostali proizvođači slijediti. Bluetooth je u starijoj verziji (4.2), a u izborniku ćeta naći nekima jako zanimljiv FM radio. Da bi bio funkcionalan, na mobitel morate spojiti slušalice putem 3,5-milimetarskog ulaza na vrhu telefona.

Baterija

Ova komponenta zaslužuje uvjetnu pohvalu. Cubot Note 20 Pro ima kapacitet baterije od 4200 mAh koju umjereno troši. Ako niste zahtjevan korisnik, možete dohvatiti puna dva dana na jednom punjenju. S druge strane, ako stalno peglate igre, računajte kako ćete se puno češće družiti s punjačem. Ono će potrajati, jer Note 20 Pro ima obični 5V adapter i bez podrške je za brzo punjenje, zbog čega će na utičnici provesti više od 2 sata. Mada se na to može gledati kao nedostatak, u ovom cjenovnom rangu to je sasvim uobičajena pojava.

Više s Geek.hr: evo kako pravilno puniti bateriju da što duže traje!

Spomenuo sam kako se stražnji poklopac može skinuti, kako bi se umetnula SIM i memorijska kartica. Osim njih, moguće je izvaditi bateriju i umetnuti novu, što je prava rijetkost među mobitelima danas. Ako vam danas-sutra baterija izdahne, ne morate nositi uređaj u servis, nego ju sami zamijenite bez po’ muke.

Zaključak

Nije lako napraviti jeftin smartfon, jer se pritom puno stvari treba odreći. Cubot Note 20 Pro nema, zapravo, sitnice: senzor otiska prsta i ne podržava brzo punjenje. S druge strane, donosi prilično dobar procesor te čak 6 GB radne i 128 GB interne memorije. Posebno ističem podršku za NFC, USB tipa C, zanimljiv dizajn i raspored senzora kamere koji plijeni pozornost. Upravo je fotografska sekcija najugodnije iznenadila, jer daje dobre fotke – gledajući cijenu mobitela, odlične – i vrlo pristojan prateći softver kakav sam dosad nalazio u dvostruko skupljim uređajima.

POGLEDAJ PONUDU ZA CUBOT NOTE 20 PRO!

Detaljne specifikacije

Model: Cubot Note 20 Pro
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: Android 10
CPU: MT6771 Helio P60, 64-bitni Octa Core (4x Arm Cortex-A53, 4xArm Cortex-A73) do 2.0 GHz
GPU: Arm Mali-G72 MP3
RAM: 6 GB LPDDR4x
ROM: 128 GB eMMC 5.1, UFS 2.1
Proširiva memorija: Da, do 128 GB
Povezivost: GPS, Beidou, Galileo, Glonass, QZSS, Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
NFC: Da
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1700/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 850/900/1800/1900/2000/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 6,5“ IPS HD+ (1600×720 točaka), 266 ppi
Kamera:
-Prednja: 8 MP
-Stražnja: 12+20+2+0,3 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 4200 mAh, izmjenjiva
Dostupne boje: Plava, zelena, crna
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, silikonska maska, USB kabel tipa C, igla za SIM, papirologija
Cijena: od 119,99 dolara

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...