Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Redmi 8 je najisplativiji budget mobitel [RECENZIJA]

Nisam dugo imao neki jeftini smartfon u rukama. Pomalo sam zaboravio čemu zapravo ova kategorija služi i što sve nudi, a Redmi 8, mobitel o kojem upravo pišem, pokazao se kao izvrstan primjer kako se i za male novce može dobiti dobar uređaj. Ovaj mobitel nije na recenziji reda radi, nego sam ga kupio svojoj kćeri. Da, Redmi 9 kroz koji mjesec stiže na tržište i mogao sam sačekati još malo da kupim novu seriju. Umjesto toga, odlučio sam se za ‘osmicu’ jer je itekako kvalitetan telefon, kojem usput cijena polako pada zbog dolaska Redmi 9. Trenutno se može pronaći na links.hr internet trgovini za nekih 1800kn + PDV.

Redmi je, kao što vjerojatno znate, tvrtka-kćer Xiaomija, namijenjena za raju plićeg džepa. Iako je na papiru to druga firma, sve ostalo je isto: strojevi su im kvalitetni, pouzdani i dolaze s istim operativnim sustavom kao i uvijek. I najbitnije, jednako su povoljni kao što su uvijek bili.

Prvi dojmovi

Čvrsta kartonska kutija na sebi ima logo proizvođača i sliku mobitela. Xiaomi/Redmi stalno mijenja dizajn kutije i on se značajno razlikuje od modela do modela. Zanimljivo, mobitel je puno ljepši nego na istaknutoj slici na paketu, obično bude obrnuto. Unutra se nalazi potpuno isto što dobijete sa svakim drugim Redmi modelom: mobitel, papirologija, punjač, kabel tipa C, igla za SIM ladicu te prozirna silikonska maska za mobitel.

Kućište je plastično, što je za očekivati od ovako jeftinog telefona. Model kojeg imam u ruci je crvene boje koja mu lijepo stoji, a napomenuo bih kako se mogu kupiti još crna, zelena i plava nijansa. Što se rasporeda tipki i utora tiče, tu je stvar standardna i nema odmaka od ostalih uređaja iz Redmi linije. Na vrhu su IC odašiljač i sekundarni mikrofon, dok su na dnu 3,5 mm utor za slušalice, ulaz za USB kabel tipa C, primarni mikrofon i zvučnik. Bočno ćete naći ladicu za SIM s mjestom za dvije nano-SIM kartice i jednim mjestom za memorijsku karticu. Tipke za glasnoću i uključivanje su sa suprotne strane i vrlo su responzivne na pritisak. Na leđima su dvije kamere, smještene između senzora otiska prsta i LED bljeskalice.

Ekran

Prednju stranu pokrio je veliki i za ovu cjenovnu katogoriju odlični IPS LCD ekran. Sa svojih 6,22 inča zauzeo je 82% prednjeg dijela mobitela. Stariji čitatelji sjetit će se onih prvih smartfona, čija se dijagonala kretala oko 3,5 inča. Onaj tko je u to vrijeme imao mobitel s ekranom od 4 inča bio je car! To spominjem ilustracije radi, kako bih istaknuo koliko je industrija uznapredovala za samo jedno desetljeće.

Rezolucija mu je 1.520×720 piksela odnosno 270 PPI, uz svjetlinu od odličnih 400 nita. Ono što oduševljava jest zaštita ekrana, oko koje se Redmi lijepo potrudio. Ovaj mobitel od ogrebotina, naime, štiti Gorilla Glass 5, za što im skidam kapu.

Prikaz na ekranu je vrlo dobar, sa živim bojama i jako dobrim prikazom tamnih nijansi. U postavkama možete dodatno podešavati toplinu boja (Postavke > Prikaz > Shema boja), kao i u potpunosti se prebaciti na tamni način rada. Isto tako, rad možete rastegnuti preko cijelog ekrana (Postavke > Prikaz preko cijelog zaslona), pri čemu će nestati navigacijske tipke, umjesto kojih ćete koristiti geste za kretanje po sustavu. Ovaj način koristim zadnjih godinu dana na svom Mi 9 i preporučam da ga i vi barem isprobate.

Ovdje bih spomenuo jedan nedostatak: Redmi 8 nema svjetlo obavijesti, što je meni vrlo praktičan dodatak na svakom mobitelu. To možete lako kompenzirati nekom aplikacijom koja će taj posao odraditi tako što će iskoristiti nekoliko piksela s ekrana, ali svejedno šteta.

Hardver

Snapdragon 439 stoji u srcu cijelog sustava. Rađen u 12-nanometarskom proizvodnom procesu, sastoji se od od 8 jezgri (4×1.95 GHz Cortex A53 i 4×1.45 GHz Cortex A53), pri čemu su ove slabije zadužene za uobičajene jednostavne zadatke, dok se jače priključuju kad se pokrene nekakva složenija aplikacija poput igre. Memorija je dostupna u dvije varijante: 3+32 GB i 4+64 GB. Ako vam budžet dopušta, idite na ovu izdašniju verziju, jer će mobitel bolje raditi s 4 GB RAM-a, dok je 64 GB prostora danas standard. Napominjem kako telefon uvijek možete nadograditi memorijskom karticom, ili je samo prebaciti sa starog mobitela ako je već imate. Dušu dalo za jednostavno prebacivanje slika i glazbe. Istaknuo bih kako nabrojani hardver nije namijenjen za igranje kompleksnih igara, jer mu to nije niti namjena. Pogurat će neke jednostavnije naslove, bez brige (evo, kćer je već instalirala Roblox i Brawl Stars), no Redmi 8 služi prvenstveno za komunikaciju.

Senzor otiska prsta smješten je na leđima uređaja i radi k’o zmaj. Svaki puta je prepoznao prst i brzo i uredno otključao sustav. Redmi 8 možete otključati i putem prepoznavanja lica vlasnika, što je također prilično precizno pod uvjetom da ima dovoljmo svjetla. Ono što bi se moglo svidjeti učenicima i studentima je bežični FM radio, kojem ne trebaju priključene slušalice da bi funkcionirao. Izvrsna je to alternativa za Youtube, jer gigabajti se vrlo brzo istope, ma koji paket podataka koristili.

Kamere

Teško mi je biti objektivan prema kameri ovako jeftinog mobitela, jer već dugo za fotografiranje koristim Mi 9, Mi Note 10 i Huawei P30 Pro. Spuštanje na najjeftinije grane donosi sa sobom neke kompromise, jer senzori kamere na flagshipima koje sam spomenuo koštaju gotovo kao cijeli Redmi 8. Svejedno, uz dobro osvjetljenje i malo truda, i ovaj će mobitel okinuti dobru fotku.

Primarna se kamera sastoji od dva senzora: prvi je Sony IMX486 s otvorom blende f/1.8, a za dubinu polja je odgovoran Omnivision 02A10. Fotke će biti sasvim pristojne ako ima dovoljno svjetla, a ako se još potrudite oko kuta snimanja, mogli biste dobiti jako dobar rezultat. Fokus je najslabija točka u cijeloj priči, jer ponekad ili ne usmjeri na željenu točku, ili uopće ne fokusira ondje gdje treba nego odluta tko zna gdje. Ovime želim reći kako za lošiju fotografiju često bude kriv softver, barem u slučaju ovog mobitela. S druge strane, AI funkcija jako dobro odrađuje posao i preporučam da je koristite prilikom snimanja. Tu su i filteri, koje je jednostavnije primijeniti nakon što okinete fotku negoli u trenutku kad snimate, jer tada obično nemate dovoljno vremena. Znaju prilično poboljšati snimljeni materijal, zato ih istražite i proučite koji vam od njih najbolje odgovaraju.

Što se tiče videa, tu situacija nije idealna, mada se može snimiti Full HD sadržaj pri 30 fps. I ovdje konačni rezultat ovisi o količini raspoloživog svjetla, što je i bilo za očekivati. Selfie kamera ima 8 megapiksela i poslužit će sasvim solidno za fotke za Facebook ili konferencijski poziv na Zoomu. Općenito govoreći, na lijep i sunčan dan dobit ćete jako dobre fotografije. U tamnijim uvjetima mobitel će se, nažalost, poprilično namučiti da okine iskoristivu sliku.

Softver

Redmi 8 stigao je s MIUI 11, što je Xiaomijeva prerada Googleova operativnog sustava Android 9. MIUI donosi brojne dodatne opcije i mogućnosti, od kojih ističem aplikaciju Sigurnost, koja se brine o svim aspektima stabilnog i sigurnog rada mobitela. Preporučam da ju koristite. Pripazite prilikom kupnje Xiaomi odnosno Redmi mobitela, jer MIUI dolazi u nekoliko varijanti, zavisno od tržišta. Nama je namijenjena EU verzija, mada se zna dogoditi da se nehotice kupi kineska inačica (postoji još verzija poput one za rusko tržište). U tom slučaju potrebno je nešto gnjavaže sa zamjenom ROM-a. Nije nerješivo, ali je, baš kao što sam rekao, gnjavaža.

Od naprednih opcija tu je Game Turbo, koji prilagođava cijeli sustav kad se pokrene neka igra. On u principu priguši sve nepotrebne aplikacije kako bi se procesor i radna memorija mogli posvetiti igranju, što je funkcija preuzeta iz jačih Redmi i Xiaomi modela. U slučaju Redmi 8 nije nešto posebno korisna, budući da ovaj mobitel ionako nije namijenjen žestokom igranju.

Baterija

Ono što dodatno ističe Redmi 8 u gomili jeftinih mobitela, jest njegova baterija od čak 5.000 mAh. Uz nezahtjevan procesor i umjereno korištenje, bez problema ćete dohvatiti puna dva dana autonomije, a lako je moguće da zagazite i u treći. Osim velikog kapaciteta, raduje i podrška za brzo punjenje (18W). Takav adapter, nažalost, morate kupiti posebno jer u kutiji dobijete obični (5V/2A), ali ja srećom imam baš 18W punjač kakav sam dobio sa svojim Mi 9.

S njim je baterija do vrha puna za 1h 45 min, što je fantastičan rezultat s obzirom na slonovsku bateriju. S originalnim adapterom stvari su dosta sporije, gotovo tri puna sata. Autonomija mu je impresivna, jer uredno dohvati dva puna dana rada. Uz štedljiviji pristup (povremeno sam igrao igre i gledao Youtube) zagrabit će i u treći dan bez utičnice.

Zaključak

Ovo je mobitel koji je ciljano napravljen za ljude kojima ne treba igraća platforma, nego traže pouzdan komunikacijski alat. Osim vrlo pristupačne cijene, adut su mu velika (fantastična!) autonomija i jako dobar ekran s Gorilla Glass 5 zaštitom preko njega. Hardverski nije nezaboravan, ali Snapdragon 439 nije ovdje da pomiče planine, nego da odradi što se od njega traži u komunikacijskom smislu. Fotoaparat je skroman, ali je svejedno za dva koraka ispred svega što nudi direktna konkurencija.

Možda će vas zanimati

Xiaomi

Nedavno ažuriranje koje je objavio Xiaomi za određene mobilne telefone izazvalo je neželjene posljedice, čineći neke uređaje neupotrebljivima. Xiaomi je priznao da postoji problem...

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Xiaomi

Poco C55 je jedan novi pametni telefon koji dolazi iz Xiaomi ekosustava, a njegov omjer cijene i kvalitete odmah u startu je postao privlačan...