Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Redmi 9C NFC – može li jeftinije? [RECENZIJA]

Pojava Xiaomijeve serije Redmi dramatično je promijenila odnose na tržištu pametnih telefona. Zamišljeni su da budu jeftini, ali svejedno sposobni uređaji, što je zapravo sveti gral mobilne telefonije – mnogi su pokušali ići tim putem, ali su epski podbacili. Još se sjećam dobrog, starog proizvođača Vernee… Za razliku od njih, Redmi ne samo da se održao, nego mu ide sve bolje. Počeli su 2013. godine sa samo jednim mobitelom, dok su samo ove godine na tržište izbacili čak 26 modela. Jedan od njih je Redmi 9C NFC i danas mi je na recenziji. Jako je jeftin i za te novce je zbilja dobar, a vi pročitajte zašto je tako.

Prvi dojmovi

Teško je pratiti način na koji Xiaomi daje imena svojim mobitelima i mislim da niti njihov marketing ne može iz cuga nabrojati sve modele koje prodaju. Zašto se ovaj Redmi serije 9 označava kao ‘C’ uopće neću pokušavati odgonetnuti, inače riskiram ozbiljnu vrtoglavicu. Evo baš ovaj model se dijeli na ‘obični’ Redmi 9C te Redmi 9C NFC. Razlika je u detaljima: 9C nema NFC, a 9C NFC ga očito ima. 9C ima tri senzora kamere na leđima, 9C NFC ima dva. Meni je osobno NFC funkcija daleko bitnija od trećeg senzora kamere. NFC koristim nekoliko puta dnevno, a treći sam senzor na svom mobitelu zadnji put koristio… Pa, ne sjećam se kad.

Kao i svaki ovogodišnji Redmi, i ovaj dolazi u bijeloj kutiji s jasno istaknutim modelom na slici. U njoj ćete naći još iglu za SIM karticu, USB kabel, punjač i papirologiju. Nema silikonske maske, nažalost. Smartfon je dostupan u sivoj, plavoj i narančastoj boji, a kao što vidite iz priloženih fotki, baš je ova posljednja stigla u moje ruke. Plastično tijelo ima zanimljivu rebrastu teksturu i doima se robusno u ruci, bez ikakvih škripanja i čudnih zvukova, zbog čega uopće ne odaje dojam jeftinog mobitela. To nije nikakvo iznenađenje, jer je Xiaomi tijekom godina dobro ispekao zanat – znaju napraviti mobitel koji je prava bagatela, ali funkcionira i djeluje kao da je barem dvostruko skuplji. Nije ni čudo što su pomeli konkurenciju i u ovoj tržišnoj niši praktički postoji samo Redmi.

Ekran je velik i sa svojih 6,53 inča na pragu onoga što su nekad bili tableti. Ima široke rubove, na što sam navikao kod ovako jeftinih telefona. Na vrhu je selfie kamera, smještena u kapljici što je puno isplativija opcija nego pop-up rješenje, koje je masovno izumrlo tijekom 2020. godine. Straga je senzor otiska prsta i dva senzora kamere s bljeskalicom. Taj je modul blago istaknut, zbog čega će se Redmi 9C NFC klackati na ravnoj površini. Na vrhu je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, dok nedostaje infracrveni senzor koji je odavno udomaćen na Redmi i Xiaomi uređajima. Negdje se treba štedjeti. Desna strana je pokrivena tipkama za uključivanje uređaja i glasnoću, dok je lijevo ladica s mjestom za dvije nano-SIM kartice i jednu memorijsku, kapaciteta do 512 GB. Na dnu su mikrofon i zvučnik, a između njih se nekako ugurao mikro USB priključak. I to baš kad sam mislio da smo ga se zauvijek riješili i da će svi Redmi i Xiaomi uređaji uredno stizati s USB tipa C… Štedilo se i ovdje kako bi neki drugi aspekti mobitela profitirali.

Ekran

Ima ga, bome, puna 6,53 inča u HD+ rezoluciji (1600×720 piksela) s 269 PPI te zauzima 81% prednje površine mobitela. Riječ je o LCD IPS panelu koji je ugodan za korištenje, osim pod direktnim sunčevim svjetlom, kad ga je potrebno zakloniti rukom. U postavkama postoji način rada pod sunčevim svjetlom, ali teško se softverski trikovi mogu mjeriti s jednom zvijezdom. Odigrao sam nekoliko sati igara i pogledao par sati videa s Youtubea i nisam našao zamjerku ekranu, baš suprotno.

Prikaz je dobar, sa živim bojama i jako dobrim prikazom tamnih nijansi, a ako želite još malo pojačati intenzitet, to ćete napraviti u postavkama. Ondje se možete u potpunosti prebaciti u tamni način rada, a rad isto tako možete rastegnuti preko cijelog ekrana. Potrebno je tek isključiti navigacijske tipke, umjesto kojih ćete koristiti geste za kretanje po sustavu. Način čitanja u mraku je za svaku pohvalu i u rangu je onog kojeg imam na mom Xiaomi Mi 9.

Redmi 9C nema svjetlo obavijesti, što je meni vrlo praktičan dodatak na svakom mobitelu. To možete lako kompenzirati nekom aplikacijom koja će taj posao odraditi tako što će iskoristiti nekoliko piksela s displeja. Imajte na umu kako ekran nema nikakvu zaštitu od ogrebotina, zbog čega preporučam ili kaljeno staklo, ili držati mobitel u nekakvoj futroli.

Hardver i benchmark

Ne znam kako Xiaomi uspije iscijediti tako dobar hardver za svoje mobitele. Redmi 9C NFC se temelji na Mediatekovom čipu Helio G35 rađenom u 12-nanometarskom proizvodnom procesu, a sastoji se od 8 jezgri (4×2.3 GHz Cortex-A53, 4×1.8 GHz Cortex-A53). Uobičajene dnevne zadatke odrađivat će slabiji klaster, dok će jači mirovati i tako štedjeti resurse. Čim se pojavi neka jača aplikacija (igre, naravno :), uskočit će četiri dodatne jezgre i pomoći u procesuiranju lavine podataka.

Helio G35 je SoC s početka srednje klase i sasvim je dovoljan za uređaj kao što je ovaj. Uz njega je 3 GB radne memorije (LPDDR4X), što je pristojan izbor za nezahtjevnog korisnika. Napominjem kako je dostupna slabija verzija s istim procesorom, ali s 2 GB radne i 32 GB interne memorije. Najtoplije preporučam ovu jaču, jer je razlika u cijeni zaista minimalna. Ovaj Mediatekov čipset uparen je s PowerVR GE9320 GPU, čije performanse ne ostavljaju bez daha, ali opet, ovo je jeftini uređaj. Štucat će ako igrate PUBG, ali nezahtjevne igre radit će bez problema. Za uobičajeno dnevno korištenje koje podrazumijeva pozive, dopisivanje, fejsanje i malo neobaveznog igranja, 9C NFC je dušu dao. Testirao sam mobitel kroz standardne benchmarke, što možete vidjeti kroz snimke ekrana.

Više s Geek.hr: OneOdio A30, jeftine bežične slušalice s ANC funkcijom

Za pohranu vaših aplikacija, fotki i videa dostupno je 64 GB prostora (eMMC 5.1), što se može dodatno proširiti memorijskom karticom. Sustav podržava kartice do čak 512 GB, pa s te strane zbilja nećete biti zakinuti. Ovaj detalj bi se mogao osobito svidjeti učenicima i studentima, koji tako mogu snimiti gigabajte i gigabajte glazbe, bez potrebe za Youtubeom koji jako brzo potroši tarifu. Senzor otiska prsta smješten je na leđima uređaja i jako je precizan. Svaki puta je prepoznao prst i brzo i uredno otključao sustav. Redmi 9C NFC možete otključati i putem prepoznavanja lica vlasnika, što je također prilično točno pod uvjetom da ima dovoljmo svjetla.

Kamere

Koristim puno jače mobitele za fotografiranje, pa mi je pomalo teško biti objektivan kod uređaja s najniže cjenovne grane. Uz čipset, senzor kamere je najskuplja komponenta svakog smartfona, tako da je Redmi 9C NFC napravio puno kompromisa u svom fotografskom segmentu. Senzori su skromni, ali uz dovoljno svjetla i malo truda, i oni će okinuti dobru fotku.

Svi guraju barem dva senzora na leđa mobitela, pa zašto ne bi i Redmi 9C NFC. Primarni senzor ima 13 megapiksela (otvor blende f/2.2), dok je sekundarni 2 megapiksela (f/2.4) i zadužen je za makro fotografiju. Niti uz najbolju volju nisam uspio saznati o kojim se senzorima konkretno radi. Najjeftiniji Redmi modeli dolaze sa Samsungovim kamerama, a postoji mogućnost da je u igri čak i OmniVision. Čini mi se kako 9C NFC ima isti primarni senzor kao Redmi 9A.

Ako ste ikada koristili Xiaomi, dočekat će vas poznata aplikacija za kameru kakvu ima svaki njihov uređaj. Kamera na 9C NFC tako će snimiti HDR fotografiju, za koju je potrebno nešto vremena da ju procesuira. Autofokus je tu, ali nije pretjerano precizan. Preporučam da to odradite samostalno (na ekranu dodirnite prstom točku koju fotografirate), jer ćete puno brže snimiti što želite. Podržano je prepoznavanje lica, kao i brojni filteri kojima se uljepšava ono što snimate. Aplikacija kamere podržava AI funkciju, koja prepoznaje zelenilo, nebo i osobe u kadru, pa samostalno poboljšava snimljeni materijal. Zgodna je to sitnica koju rado koristim na svom mobitelu, preporučam je i vama. Portretni način snimanja (to je onaj bokeh efekt) sveden je na softver, jer 9C NFC nema posebnu kameru za dubinu fotografije, nego ima ranije spomenuti makro senzor. Možda i bolje tako, jer ljudi dodatne senzore ionako rijetko koriste, a na jeftinim mobitelima oni su prisutni reda radi. Ako ćemo gledati njihovu kvalitetu, onda bolje da ih uopće nema.

Kvaliteta fotografija direktno je povezana s količinom svjetla, i to onog prirodnog. Na lijep i sunčan dan 9C NFC snimit će jako dobru fotografiju uz preciznu reprodukciju boja, ali kvaliteta padne čim je oblačno i tmurno. U tamnijim uvjetima i u zatvorenom prostoru već je potrebno puno više truda i traženje povoljnog kuta, jer fotografije dobiju osjetan šum. Bljeskalicu inače ne koristim prilikom snimanja, ali ovu na Redmi 9C NFC sam isprobao. Dat će dovoljno svjetla ako slikate u mraku, ali boljka svake bljeskalice je da ‘ispegla’ slike i učini da objekt snimanja blješti, pa ju radije izbjegavajte koliko je moguće. Ova kamera snima video u Full HD rezoluciji (1080p) pri 30 sličica po sekundi.

Više s Major Droid: Otkrij skrivene funkcije Xiaomi kamere!

Prednja kamera ima 5 megapiksela (f/2.2 otvor blende), a rezultat njena rada je osrednji. Kao što vrijedi i za primarni senzor, i ovdje kvaliteta jako ovisi o količini svjetla. Njome ćete otključavati mobitel ako koristite prepoznavanje lica, pri čemu je samo djelomično uspješna. Naime, u tamnijim uvjetima mobitel morate otključati otiskom prsta ili unošenjem lozinke. Ili iskoristite Screen flash funkciju (cijeli ekran bljesne kao bljeskalica) za otključavanje u mraku. Selfie kamera sposobna je snimiti Full HD video (1080p) pri 30 sličica u sekundi.

Aplikacija kamere je inače prilično bogata mogućnostima, gledajući kojoj kategoriji ovaj uređaj pripada. Preporučam da se poigrate s ‘Pro’ načinom rada, gdje možete samostalno definirati balans bijele boje (WB), čime ćete se riješiti žućkastog odsjaja u zatvorenim prostorima. Isto tako, kroz ISO i ekspoziciju dobit ćete puno bolju fotografiju u tamnim uvjetima, samo računajte kako za takvu fotku mobitelu treba malo više vremena. Prilažem fotke snimljene ovim mobitelom. Ovih dana je oblačno, zbog čega slike nisu ispale baš idealne kakve bi bile po sunčanom vremenu.

Softver, audio i povezivanje

Redmi 9C NFC ima Android 10 preko kojeg se nalazi MIUI 12, posljednja verzija Xiaomijevog operativnog sustava. Volim MIUI zbog brojnih korisnih dodataka koji podižu korisničko iskustvo na višu razinu i osobno ga preferiram u odnosu na čisti Android. Upravo MIUI čini glavnu razliku između 9C NFC i konkurentskih uređaja drugih proizvođača. MIUI je operativni sustav kojeg dijele svi Xiaomi, Redmi i Poco mobiteli, što znači da ćete na ovom smartfonu koristiti iste funkcije kakve ima najskuplji Xiaomi. To je izvanredno prilagodljiv, kameleonski operativni sustav koji izvlači ono najbolje iz Androida.

Funkcije povezivanja predvodi NFC, koji je istaknut u samom imenu uređaja. To je jako korisna funkcija koja omogućuje beskontaktna plaćanja, što je danas zaista važno. Ako svoju bankovnu karticu povežete s Google Pay aplikacijom na mobitelu, riješit ćete se ne samo plaćanja gotovinom, nego i klasičnog plaćanja karticama, gdje morate unijeti PIN na POS uređaju. Uz NFC samo ćete prisloniti mobitel blizu POS-a i to je to. Nikakvog fizičkog kontakta nema, kao niti potrebe nošenja gotovine ili kartica po džepovima.

Više s Geek.hr: Evo kako produžiti život bateriji mobitela!

Bluetooth je u verziji 5.0, čime se prate današnji standardi. Vjerujem da će neki od vas cijeniti FM radio, uz kojeg morate imati slušalice koje služe kao antena. Zvučnik na dnu relativno je glasan i prosječno reproducira zvuk, pri čemu ne odskače od sličnih uređaja. Živcira me mikro USB.

Baterija

Redmi 9C NFC je pažljivo izbalansiran mobitel, koji mora biti umjeren kamo god da se okrene kako bi uspio ostati jeftin. Srećom, baterija je mjesto gdje proizvođač nije štedio. Kapacitet joj je velikih 5000 mAh, pa uz štedljiv procesor, uglađen MIUI 12 i HD+ ekran bez problema dohvati dva dana bez utičnice. Uspio sam postići skoro puna tri dana autonomije s njim, ali uopće nisam gledao multimediju niti igrao igre. Samo pozivi i poruke.

Mobitel podržava 10W brzo punjenje i s njim se dobije takav adapter (5V2A), zbog čega će proces napajanja trajati oko jedan sat i 45 minuta. Probao sam s jačim adapterom (18W), ali nije bilo nikakvog poboljšanja u tom pogledu. Podrška je očito samo za 10W.

Zaključak

Unazad par godina, serija Redmi je postala klasa mobitela za sebe. Ako potražite direktnu konkurenciju za 9C NFC, naći ćete još dva ili tri Redmi uređaja, jer drugi proizvođači za iste specifikacije traže parsto kuna više. Redmi 9C NFC je mobitel koji donosi krupne kompromise da bi cijena ostala ispod 900 kuna, ali zato daje punu funkcionalnost kakvu ne donose svi uređaji iz ovog cjenovnog razreda. Ono što se često zanemaruje je softverska podrška, koju jeftini smartfoni u pravilu nemaju. Xiaomi i Redmi, bez obzira na cijenu, još će godinama dobivati nadogradnje operativnog sustava, a osobito sigurnosne zakrpe zbog kojih ćete mirno spavati. Kvalitetno je građen i rad s njime je fluidan. Kamera je osrednja, ali zato je baterija prava zvijer. Zgodno je što dolazi u živim bojama (narančasta, plava), što ga čini prikladnim za dijete školskog uzrasta. Ni vama nije zgorega kupiti ga ako ne želite ili ne možete dati više za novi mobitel. Preporuka.

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...