Plićak ili pličak?
Kako je pravilno pisati: plićak ili pličak?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Dakle, dvojbe u pisanju izmedu glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Imenica označava plitko, nisko mjesto u rijeci ili moru. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom i ima zanaglasnu dužinu. Pravilno se piše s glasom ć: plićak, plićaka, plićaku, plićakom, plićaci, plićacima…
Primjeri:
- Sjedio je u plićaku i mirno lovio ribu.
- Nije htjela ići dalje od plićaka jer se bojala morskih dubina.
- Tražila je kamenčiće i školjke u morskom plićaku, a pronašla je malenog raka.
- Marta je najviše voljela skakati po plićaku i bacati se u more.
- Plićak bi se zimi toliko ugrijao od jakog sunca da bi se tu kupalo i u prosincu.
- Baka je sjedila u plićaku i gledala unuke kako se veselo kupaju.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda plićak, plićaka, plićaku, plićakom, plićacima, plićaci… U množini se provodi glasovna promjena sibilarizacija gdje glas k prelazi u c ispred i: plićak – plićaci.