Ne radnički ili neradnički?
Kako je pravilno pisati: ne radnički ili neradnički?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Ovo je pridjev i prilog koji je naglašen kratkouzlaznim naglaskom na prvom slogu. Tvori se od niječne čestice ne i imenice radnik. Pravilno je pisati neradnički, neradničkog, neradničkom, neradničkim…
Primjeri:
- Smatrao nas je sve neradničkim šljamom nevrijednim njegove pozornosti.
- Zbog neradničkih osobina nijedna tvrtka nije ga htjela zaposliti.
- Neradnički sinovi bolje se zapošljavaju od sinova radnika.
- Rekli su da smo jedna od europskih ‘neradničkih’ zemalja, što zapravo i nije točno.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa pridjev neradnički, neradnička, neradničko. Sastavljeno se pišu i imenice nerad, neradnik, neradnica.