Stoki ili stoci?
Kako je pravilno pisati: stoki ili stoci?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).
Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.
Ovdje je riječ dativu i lokativu imenice ženskog roda koja označava domaće životinje, u prenesenom značenju gruba čovjeka ili rulju. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj se suglasnici k, g, h zamjenjuju suglasnicima c, z, s ispred samoglasnika i. Pravilno je pisati stoci.
Primjeri:
- Smatrao je da se odnose prema svojim radnicima kao prema stoci.
- Unatoč stoci koja je pasla na livadi, mi smo uživali u pogledu.
- Govorio je da se on prema svojoj stoci ponaša kao prema svojoj obitelji – s ljubavi i poštovanjem.
- Nije imao niti riječi za uputiti toj stoci koja mu je uništila imovinu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše dativ i lokativ imenice ženskog roda stoka – stoci. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa imenice ženskog roda stoka provodi se glasovna promjena sibilarizacija u kojoj se suglasnik k pretvara u suglasnik c ispred glasa i.