kršćanin ili Kršćanin?
Kako je pravilno pisati: kršćanin ili Kršćanin?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Dakle, dvojbe u pisanju između velikog i malog početnog slova veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o imenici muškog roda koja označava pripadnika kršćanske zajednice. Pripadnici vjera i vjerskih skupina pišu se malim početnim slovom. Pravilno je pisati kršćanin, musliman, hinduist…
Primjeri:
- Nisu očekivali da će u tom gradu upoznati kršćane.
- Moj je muž bio kršćanin, a ja nisam nikad bila sklona vjeri.
- Susreli su neke kršćane koji su bili na istom putovanju.
- Što se tiče kršćana, s njima je uvijek volio raspravljati o religiji.
- Zbog tih kršćana vraćali smo se uvijek na isto mjesto.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom imenica kršćanin, kršćani, kršćana, kršćanima… Imenica ženskog roda pravilno se piše kršćanka, kršćanke, kršćankama…