Sviđati ili svidžati?
Kako je pravilno pisati: sviđati ili svidžati?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja glasova /dž/ i /đ/. Mnogim govornicima hrvatskog jezika ta dva glasa su toliko slična da ih često ne razlikuju te teško određuju kad se koji koristi. No, u hrvatskom standardnom jeziku ipak postoje oba glasa i nisu zamjenjiva. Glas dž čest je u turcizmima u hrvatskom jeziku. Tako se pravilno piše patlidžan (a ne patliđan), džep (a ne đep), pendžer i drugi.
Dakle, ne postoji čvrsto pravilo kojim bismo mogli odrediti kad ide jedno, a kad drugo, ali postoje neke okvirne smjernice. Primjerice, u većini turcizama i anglizama (riječi iz turskog i engleskog jezika) piše se glas /dž/. Glas /đ/ je, recimo, prisutan u komparativu i superlativu gdje ima glas /d/ u pozitivu (mlad – mlađi – najmlađi, lud – luđi – najluđi).
Ovdje je riječ o nesvršenom glagolu čiji je svršeni par svidjeti se. Pravilno se piše: sviđati, sviđao, sviđam, sviđala, sviđat ćemo, sviđah, sviđaše…
Primjeri:
- Nisam htjela priznati da mi se sviđaš.
- Sviđa mi se ovaj začin, kako se zove?
- Sviđa li ti se ova haljina?
- Sviđa mi se način na koji obavljaš kućanske poslove.
- Rekao je da mu se ne sviđam i da ga više ne zovem.
- Sviđali smo se jedno drugome, bila sam sigurna u to.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše povratni glagol sviđati se, sviđam se, sviđao se, sviđali se, sviđala se, sviđa se…