Čitati ili ćitati?
Kako se pravilno piše: čitati ili ćitati?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
U ovom slučaju, riječ je o dvojbi piše li se nesvršeni glagol čitati ili ćitati. Glagol je pravilno pisati čitati, kao i sve izvedenice od glagola čitati. Stoga je pravilno pisati čitatelj, čitateljski, čitateljstvo, pročitati, iščitati, čitajući, načitan, pročitah i dr.
Primjeri:
- Nije volio čitati lektire, a tek je kasnije u životu shvatio da je pogriješio.
- Želiš li čitati knjigu ili ćeš prije pogledati film?
- Nije željela više čitati vijesti jer je previše rastužuju.
- Čitate li vi išta osim objava na društvenim mrežama?
- Voljela je čitati ruske klasike.
- Ja sam voljela čitati, a on me volio gledati dok čitam.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol čitati, čitam, čita, čitate, čitali, čitale… Pravilno se piše i glagolska imenica čitanje, glagoli pročitati, iščitati, imenice čitatelj i čitateljica.