Kako se piše pravilno na hrvatski?

Ispovijed ili ispovjed?

Kako je pravilno pisati: ispovijed ili ispovjed?

U hrvatskom jeziku mnogobrojni govornici dvoje o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide ‘od ruke’, nekima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/ kao kod primjera: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/ kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.

Iako kod većine riječi ta pravila vrijede, ipak postoje određene iznimke. Tako je npr. kod riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih pak riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

Imenica može označavati vjersko priznanje grijeha, priznavanje nečeg ili javno očitovanje vjerskih uvjerenja. Pravilno ju je pisati ispovijed, ispovijedi, ispovijedima. No, ipak je pravilno pisati ispovjednik, ispovjedaonica, ispovjedništvo, ispovjednilački.

Primjeri:

  • Uvijek bi išao na ispovijed prije velikih blagdana.
  • Moja je baka išla na ispovijed svaki tjedan.
  • Olakšao sam si dušu na ispovijedi.
  • Ispovijed je trajala gotovo pola sata.
  • Nije volio ići na ispovijed, ali je to radio radi žene.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda ispovijed, ispovijedi, ispovijedima… Pravilno se piše i glagol ispovijediti, imenica ispovjedaonica.