Kako se piše pravilno na hrvatski?

Liječenje ili lijećenje?

Kako je pravilno pisati: liječenje ili lijećenje?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.

Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

Dakle, dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o glagolskoj imenici koja dolazi od glagola liječiti te znači njegom ukloniti bolest. Naglašena je dugouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati liječenje, liječenja, liječenju, liječenjem…

Primjeri:

  • Odbio je liječenje, a kasnije žestoko kritizirao rad liječnika.
  • Smatrao je da necijepljenima treba uskratiti liječenje, a nije bio jedini toga mišljenja.
  • Liječenje je bilo preskupo pa su otvorili račun za donacije kako bi to sve mogli platiti.
  • Liječenje si nije mogao priuštiti pa je odlučio liječiti se sam.
  • Otišla je na liječenje u Sjedinjene Američke Države.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagolska imenica liječenje, liječenja, liječenju, liječenjem… Pravilno se piše i liječnik, liječnika, liječniku, liječnici, liječnicima, liječnica, liječnici, liječnice…