Nadkoljenica ili natkoljenica?
Kako je pravilno pisati: nadkoljenica ili natkoljenica?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.
Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.
U tvorbi ove imenice dogodila se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Naime, kad se zvučni glas d našao ispred bezvučnog glasa k, prelazi u svoj bezvučni parnjak: t. Dakle, ispravno je pisati: natkoljenica, natkoljenice, natkoljenici, natkoljenicama, natkoljenični…
Primjeri:
- Ozlijedio je natkoljenicu na treningu i morao je prestati trenirati.
- Zbog ozljede natkoljenice morao je propustiti čak tri utakmice.
- Radila je neke vježbe za mišiće natkoljenice koje je našla na internetu.
- Zbog prijeloma natkoljenice dugo se zadržala u bolnici.
- Ozlijedio je mišiće stražnje strane natkoljenice.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda natkoljenica, natkoljenice, natkoljenicom, natkoljenici, natkoljenicama. Pridjev se pravilno piše natkoljenični, natkoljenična, natkoljenično. Odnosno, kod imenice natkoljenica provodi se glasovna promjena jednačenje suglasnika po zvučnosti (nad + koljenica > natkoljenica).