Kako se piše pravilno na hrvatski?

Naj kraći ili najkraći?

Kako je pravilno pisati: najkraći ili naj kraći?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je, dakle, riječ o pravilima sastavljenog ili rastavljenog pisanja. Radi se o superlativu pridjeva kratak kojim se označava manji dio nečega. Naglašen je kratkosilaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati najkraći, najkraćeg, najkraćem…

Primjeri:

  • Ovo je najkraći zadatak koji sam ikad vidjela.
  • Išli smo najkraćim putom, ali smo se nekako izgubili.
  • Znaš li koji je najkraći mjesec u godini?
  • Najkraće je vrijeme provedeno u dobrom društvu.
  • Zbog toga što je njegov esej bio najkraći, imao je dodatne zadatke.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa pridjev u superlativu – najkraći, najkraća, najkraće.