Kako se piše pravilno na hrvatski?

Prolječe ili proljeće?

Kako je pravilno pisati: proljeće ili prolječe?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.

Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

Ovdje je riječ o imenici srednjeg roda kojom se označava godišnje doba koje dolazi nakon zime a prije ljeta. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati proljeće, proljeća, proljeću, proljećem…

Primjeri:

  • Moje najdraže godišnje doba jest proljeće.
  • U proljeće se sve budi, ptice pjevaju i cvijeće cvate.
  • Voljela je proljeće jer je obožavala cvrkut ptica i miris cvijeća.
  • U proljeće je rođendan moje pokojne bake koje se uvijek rado sjetim.
  • Proljeće počinje s kišom svake godine, znala je reći moja baka.
  • Nije volio proljeće jer ga je proljeće podsjećalo na nju.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica srednjeg roda proljeće, proljeća, proljeću, proljećem, proljećima… Pridjev se pravilno piše proljetni, proljetna, proljetnih, proljetno, proljetnog, proljetnima… Nepravilno je pisati proljećni ili proljetnji. Pravilno se piše i imenica proljećar koja se odnosi na sudionika hrvatskog proljeća.