Radioaparat ili radio-aparat?
Kako je pravilno pisati: radioaparat ili radio-aparat?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Ovdje je riječ o imenici muškog roda koja pripada razgovornom stilu i označava radio ili radioprijemnik. Tvori se od imenice radio i imenice aparat te je naglašena kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku sve složenice s imenicom radio pišu se sastavljeno. Pravilno je pisati radioaparat, radioaparata, radioaparatu, radioprijemnik, radiopostaja…
Primjeri:
- Kupili su jučer novi radioaparat na preporuku kumova.
- Pokvario nam se radioaparat, a bio je star tek pola godine.
- Nismo mogli priuštiti novi radioaparat jer smo nedavno ostali bez posla.
- Znate li kako se kreću cijene radioaparata?
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno odnosno skupa imenica radioaparat, radioaparata, radioaparatu, radioaparatima…