Siledžija ili sileđija?
Kako je pravilno pisati: siledžija ili sileđija?
Dakle, dvojbe u pisanju između glasova /đ/ i /dž/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o imenici muškog roda koja označava osobu koja se služi fizičkim nasiljem. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziki pravilno je pisati siledžija, siledžije, siledžiji, siledžijom…
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja glasova /dž/ i /đ/. Mnogim govornicima hrvatskog jezika ta dva glasa su toliko slična da ih često ne razlikuju te teško određuju kad se koji koristi. No, u hrvatskom standardnom jeziku ipak postoje oba glasa i nisu zamjenjiva. Glas dž čest je u turcizmima u hrvatskom jeziku. Tako se pravilno piše patlidžan (a ne patliđan), džep (a ne đep), pendžer i drugi.
Dakle, ne postoji čvrsto pravilo kojim bismo mogli odrediti kad ide jedno, a kad drugo, ali postoje neke okvirne smjernice. Primjerice, u većini turcizama i anglizama (riječi iz turskog i engleskog jezika) piše se glas /dž/. Glas /đ/ je, recimo, prisutan u komparativu i superlativu gdje ima glas /d/ u pozitivu (mlad – mlađi – najmlađi, lud – luđi – najluđi).
Primjeri:
- Nazvao ga je podmuklim siledžijom, na što se ovaj nije uvrijedio.
- Neki siledžija šeće se parkom i gnjavi manju djecu.
- Tata je rekao da će sam porazgovarati s tim siledžijom koji je svima dosadio.
- Neki siledžije koji sa mnom rade od jučer više ne dolaze na posao.
- Siledžije su se potukli ispred glavnog ulaza na stadion.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda siledžija, siledžije, siledžijama, siledžijom… Pridjev se pravilno piše siledžijski, siledžijska, siledžijsko. Imenica ženskog roda pravilno se piše siledžijka.