Snazi ili snagi?
Kako je pravilno pisati: snagi ili snazi?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).
Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.
Ovdje je riječ o dativu i lokativu imenice ženskog roda koja označava dobro, jako stanje duha i tijela. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj se suglasnici k, g, h zamjenjuju suglasnicima c, z, s ispred samoglasnika i. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati snazi. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa provodi se glasovna promjena sibilarizacija. Navest ćemo neke primjere pravilne uporabe.
Primjeri:
- Svi su govorili o nevjerojatnoj snazi koju je pokazala ta krhka ženica.
- Prema mojoj snazi, ti si običan slabić i kukavica.
- U njegovoj snazi nije bilo ničega muževnog ni privlačnog.
- Unatoč velikoj snazi, izgubio je od naizgled slabijeg protivnika.
- Po snazi su bili otprilike jednaki, ali je jedan bio mentalno spremniji za meč.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše dativ i lokativ imenice ženskog roda snaga – snazi. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa imenice snaga provodi se glasovna promjena sibilarizacija.