Kako se piše pravilno na hrvatski?

Potprogram ili podprogram?

Kako je pravilno pisati: potprogram ili podprogram?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.

Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.

Ovdje je riječ o imenici muškog roda koja označava skup operacija koje čine rutinu drugog programa. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom. U tvorbi ove imenice zvučni glas d nađe se ispred bezvučnog p. Zvučni glas d se obezvučuje i prelazi u svoj bezvučni parnjak t. Pravilno je pisati potprogram, potprograma, potprogramu, potprogramom…

Primjeri:

  • Danas smo učili o potprogramima, ali malo sam toga zapamtio.
  • Kad je učio o fondovima Europske unije doznao je što su potprogrami.
  • U tom potprogramu radilo se o demokraciji i demokratskom angažmanu.
  • Taj je programer nešto objašnjavao o potprogramima.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda potprogram, potprograma, potprogramu, potprogramima… Odnosno, u tvorbi imenice potprogram provodi se glasovna promjena jednačenje suglasnika po zvučnosti.