Neefikasno ili ne efikasno?
Kako je pravilno pisati: ne efikasno ili neefikasno?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Dakle, ovdje je riječ o problemu sastavljenog i rastavljenog pisanja. Pravilo glasi da se u hrvatskom standardnom jeziku pridjevi tvoreni s niječnom česticom ne- uvijek pišu sastavljeno. Stoga je pravilno pisati: neefikasno, neefikasna, neefikasni, neefikasnima, neefikasnog, neefikasan… Nikako ne valja pisati: nefikasan, nefikasno, nefikasna jer se dva e zadržavaju.
Primjeri:
- Previše su neefikasni stari djelatnici te ćemo ih morati otpustiti.
- Zbog neefikasnosti dobili smo previše kritika od naših šefova.
- Taj sustav je neefikasan i morat ćemo osmisliti drugi.
- Na poslu sam neefikasan ako ne popijem kavu prije.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sastavljeno odnosno spojeno odnosno skupa pridjev neefikasan, neefikasna, neefikasno, neefikasnim, neefikasnih, neefikasnoj… Spojeno se piše i imenica neefikasnost.