Nadkriven ili natkriven?
Kako je pravilno pisati: nadkriven ili natkriven?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.
Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.
Pridjev o kojem je ovdje riječ nastaje u tvorbi (nad + kriven) i tada se događa glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Zvučni glas d nađe se ispred bezvučnog glasa k, te prelazi u svoj bezvučni parnjak: t. Tako dobivamo oblik natkriven. Ispravno je pisati: natkriven, natkrivena, natkrivene, natkrivenima, natkrivenih…
Primjeri:
- Kupili smo natkriveno parkirno mjesto i platili smo previše novca.
- Napravili smo natkrivenu terasu u dvorištu naše obiteljske kuće.
- Koliba je bila natkrivena, ali je oluja odnijela krov.
- Natkrivene barake izgorjele su u požaru prije deset godina.
- Živjeli smo u natkrivenoj trošnoj kućici koju smo dobili od pokojnog djeda.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev natkriven, natkrivena, natkriveno… Odnosno, u tvorbi pridjeva provodi se glasovna promjena jednačenje suglasnika po zvučnosti gdje glas /d/ prelazi u glas /t/.