Ni pod koju ili pod nikoju?
Kako je pravilno pisati: ni pod koju ili pod nikoju?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
Ovdje je riječ o neodređenoj zamjenici (nikoji, nikoja, nikoje) i prijedlogu pod. Kad se nađu zajedno u ovakvoj konstrukciji pravilno je da iza predmetka ni dolazi prijedlog pod pa se piše: ni pod koju. Tako je ispravno i kod primjera: ni pod koju, ni za kakav (umjesto za nikakav), ni za što (umjesto za ništa) itd. Navest ćemo neke primjere pravilne uporabe.
Primjeri:
- Ni pod koju cijenu ne idem s tobom u Francusku.
- Ni pod koju cijenu ne bih odala sestrine tajne.
- Ne bih kupila to talijansko smeće ni pod koju cijenu.
- Ne bismo otišli s njima na večeru ni pod koju cijenu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše izraz: ni pod koju, ni pod koji, ni pod koja, ni pod kojim, ni pod kojima…