božićni ili Božićni?
Kako je pravilno pisati: božićni ili Božićni? Dvojbe u pisanju između velikog i malog početnog slova veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o pridjevu kojim se označava nešto što se odnosi na Božić. Naglašen je kratkouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati božićni, božićnom, božićnog, božićnim…
Božični ili božićni?
Kako je pravilno pisati: božićni ili božični?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Ovdje je riječ o pridjevu kojim se označava nešto što se odnosi na Božić. Naglašen je kratkouzlaznim naglaskom. Pravilno je pisati božićni, božićnom, božićnog, božićnim…
Primjeri:
- Jedva čekamo početak božićnih praznika.
- Cijela obitelj se sastaje povodom božićnih blagdana.
- Obožavam božićnu atmosferu u svojem rodnom gradu.
- Radovala se slušanju tradicionalnih božićnih pjesama.
- Najviše je voljela božićne pjesme koje ju je naučila njezina baka.
- Svi su voljeli sudjelovati u božićnim običajima.
- Pojela je previše božićnih kolača.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev božićni, božićna, božićno, božićnih, božićnima, božićnog, božićnoj…