Čunj ili ćunj?
Kako je pravilno pisati: čunj ili ćunj?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Riječ je o imenici muškog roda koja označava stožasti rekvizit za sportske vježbe ili slično. Pravilno se piše s glasom č: čunj, čunja, čunju, čunjom, čunjevi, čunjevima, čunjeva, čunjast, čunjasti, čunjastog, čunjastom…
Primjeri:
- Zbog stresa Ana je po drugi put rušila čunjeve na vozačkom ispitu.
- Nakon što je jako zamahnula uspjela je srušiti sve čunjeve.
- Rugala se dječaku i nazivala njegovu glavu čunjem, ali ju je karma brzo sustigla.
- Mislila je da vidi neki čunj u daljini, a to je zapravo bila šumska životinja.
- Najteži dio vozačkog ispita za nju bilo je ne srušiti čunjeve na poligonu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda čunj, čunja, čunjem, čunjevima, čunjevi… Pridjev se pravilno piše čunjast, čunjasta, čunjasto.