Neudana ili ne udana?
Kako je pravilno pisati: neudana ili ne udana?
Kad je riječ o sastavljenom odnosno spojenom i nesastavljenom odnosno razdvojenom pisanju riječi, postoje tri različita načina pisanja.
U nesastavljenom pisanju riječi se pišu odvojeno, s bjelinom između (ne radi, ne želi, ne vidimo). Kod sastavljenog pisanja riječi se pišu bez bjeline između (nejasan, neparan, nepismenost, neuroznanost). Postoji i treći način pisanja kod riječi koje nazivamo polusloženicama – sa spojnicom: tabu-tema, top-model i druge.
Pravilo glasi da se u hrvatskom standardnom jeziku pridjevi tvoreni s niječnom česticom ne- uvijek pišu sastavljeno. Stoga je ispravno pisati: neudana, neudane, neudanih, neudanima, neudanom, neudanoj… Isto vrijedi i kod sličnih pridjeva s niječnicom ne-: neparan, nevaljan, neadekvatan, nelikvidan, neklasičan, nezačinjen, nezaboravljen…
Primjeri:
- Na ovakve događaje dolazile su samo neudane žene.
- Moja sestrična još je uvijek bila neudana i svi su je uvijek željeli upoznati s nekim.
- Sve neudane djevojke izašle su loviti buket iako je to za većinu bila neugodnost.
- Poznaješ li onu neudanu djevojku koja živi u zadnjoj kući u ulici?
- Bila je još uvijek neudana i tako na meti zlih jezika i onih kojima je previše dosadno u životu.
- O neudanim ženama priča se kao o sirenama, zmajevima, hobitima i drugim mitskim bićima.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev neudana, neudanu, neudane, neudanima, neudanih, neudanoj… Pridjevi se pišu spojeno s česticom ne (nevoljen, nezaboravljen, nestalan, nezačinjen, neparan).