Podcrtati ili potcrtati?
Kako je pravilno pisati: podcrtati ili potcrtati?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.
Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.
Glagol dolazi u tvorbi s prefiksom pod- i glagolom crtati. U tvorbi ne događa se glasovna promjena poput jednačenja po zvučnosti ili mjestu tvorbe. Stoga se pravilno piše: podcrtati, podcrtam, podcrtali, podcrtale, podcrtavši, podcrtavanje…
Naime, kad se suglasnik d nađe ispred nekog od suglasnika s, š, c, č, ć ne prelazi u svoj bezvučni parnjak t. Time je ovo iznimka od jednačenja suglasnika po zvučnosti.
Primjeri:
- Moraš li ti podcrtati baš svaku rečenicu u toj knjizi?
- Podcrtaj samo najbitnije pojmove pomoću kojih ćeš se sjetiti ostalog.
- Podcrtavanje markerom bio je njezin hobi i sve je njezino bilo podcrtano, precrtano, puno crtkarija.
- Nemoj podcrtavati ništa u toj knjizi jer nije moja i moram ju vratiti vlasniku.
- Podcrtali smo ono najbitnije i sad smo mogli završiti sa sastankom.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol podcrtati, podcrtao, podcrtale, podcrtam, podcrtate, podcrtaj, podcrtan, podcrtana… Glagolska imenica piše se podcrtavanje.