Kako se piše pravilno na hrvatski?

Prići ću, prić ću ili prićiću?

Kako je pravilno pisati: prići ću, prićiću ili prićiću?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je riječ o glagolskom obliku futuru prvom. Tvori se od infinitiva i nenaglašenog prezenta pomoćnog glagola htjeti. Kad glagol završava na -ći ne koristi se krnji infinitiv. Pravilno je: prići ću, prići ćeš, prići ćemo, prići ćete…

Primjeri:

  • Prići ću ti blizu ako obećaš da nećeš ništa izvoditi.
  • Prići ću ti na dva metra i dotaknuti te štapom.
  • Prići ću malo bliže kako bih vidjela što se događa.
  • Prići ću ti jer se bojim da ćeš me ostaviti.
  • Prići ću ti samo ako kažeš da me voliš.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol u prvom licu jednine futura prvog: prići ću. Pravilno je pisati i ostala lica: prići ćeš, prići će, prići ćemo prići ćete, prići će.