riječki ili Riječki?
Kako je pravilno pisati: riječki ili Riječki?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Dakle, dvojbe u pisanju između velikog i malog početnog slova veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o pridjevu i prilogu koji označava nešto što se odnosi na grad Rijeku i njegove stanovnike. Naglašen je dugosilaznim naglaskom. Pravilo glasi da se pridjevi koji završavaju na -ski, -ški i -čki pišu malim početnim slovom. Stoga je pravilno pisati: pisati riječki, riječkog, riječkom, riječke…
Primjeri:
- Išli su na koncert riječkog benda.
- Zbog riječkog karnevala potegao bi i tisuće kilometara starim automobilom.
- Sve riječke ulice podsjećale su ga na nju.
- Zbog riječkog gradonačelnika obustavljen je još jedan projekt.
- U riječkim restoranima jela se izvrsna riba.
- Zatvorilo se riječko brodogradilište.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev riječki, riječka, riječko, riječkih, riječkog…