Čitanci ili čitanki?
Kako je pravilno pisati: čitanci ili čitanki?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija. Sibilarizacija je glasovna promjena u kojoj glasovi k, g, h ispred glasa i prelaze u c, z, s. Sibilarizacija se provodi kod recimo kratke množine (vuk – vuci), dativa i lokativa jednine (noga – nozi).
Kao i kod drugih glasovnih promjena, i sibilarizacija ima svoje iznimke, odnosno slučajeve kad se ne provodi. Primjerice, kod imenice liga – ligi ili baka – baki.
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena sibilarizacija kod dativa i lokativa imenice čitanka. Budući da imenica završava na -nka, izuzima se od sibilarizacije. Pravilno se piše: čitanki. Primjeri pravilne uporabe su sljedeći: Pogledaj taj zadatak u čitanki. Pročitaj tekst u čitanki. Navest ćemo još neke primjere pravilne uporabe.
Primjeri:
- U čitanki nismo pronašli odgovore na pitanja koja smo tražili.
- Prema našoj čitanki taj autor i nije pretjerano bitan.
- Čitali smo neke tekstove u čitanki i komentirali pročitano.
- U čitanki nije bilo ničeg dobrog pa sam dobru književnost potražio na internetu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše dativ i lokativ imenice ženskog roda čitanka – čitanki. Odnosno, u tvorbi dativa i lokativa imenice ženskog roda čitanka događa se iznimka glasovne promjene sibilarizacije. Glas k se pri tom ne mijenja u glas c, već ostaje isti.