Kako se piše pravilno na hrvatski?

Buča ili buća?

Kako je pravilno pisati: buća ili buča?

Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.

Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

U hrvatskom jeziku u upotrebi su imenice buća i buča. Na sjeveru zemlje buča označava tikvu, a bučnica (egzotizam) jelo je specifično za Hrvatsko zagorje. S druge strane, na jugu Hrvatske buća označava kuglu koja služi za bućanje. Može se susresti i oblik boćanje, boća, boćalište. Dakle, ispravna su oba oblika. Kad se radi o tikvi ispravno je buča, bučnica, a kad je riječ o sportu onda je ispravno buća, bućanje, bućalište. Dakle konačni odgovor jest da je pravilno pisati i buča i buća.

Primjeri:

  • Napravila je preukusnu pitu od buče.
  • Kad je bila riječ o buči, znala ju je spremiti na 100 načina.
  • Moje najdraže jelo jest gusta juha od buče.
  • Voljeli su otići na bućalište i koji put baciti buću tako silovito kao da im život ovisi o tome.
  • Buća je pala i podigla prašinu na bućalištu.
  • Bućanje je bio njegov omiljeni sport i njegova velika strast.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše i buča i buća. Buča označava bundevu, a buća označava kuglu kojom se igra sport bućanje ili boćanje.