Kako se piše pravilno na hrvatski?

Majčin dan ili Majčin Dan?

Kako je pravilno pisati: majčin dan ili Majčin dan?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

U ovom primjeru, sintagma označava blagdan koji se slavi druge nedjelje u svibnju. Pravilno ga je pisati: Majčin dan, Majčina dana, Majčinu danu.

Primjeri:

  • Doći ćemo svi u rodni grad kako bismo zajedno obilježili Majčin dan.
  • Taj sam dan zapamtila jer se datum poklopio s Majčinim danom.
  • Moj rođendan je ove godine isti dan kao i Majčin dan.
  • Majčin dan je za mene najveći blagdan u godini.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sintagma Majčin dan. Prvi dio, Majčin, piše se velikim početnim slovom. Drugi dio, dan, piše se malim početnim slovom.