Kako se piše pravilno na hrvatski?

Natprosječan ili nadprosječan?

Kako je pravilno pisati: natprosječan ili nadprosječan?

Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom. Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.

Pridjev označava osobu ili stvar koja je iznad prosjeka, a nastala je u tvorbi od prijedloga nad i pridjeva prosječan. Budući da su se u riječi zajedno našli zvučni glas d i bezvučni glas p, dogodilo se jednačenje po zvučnosti. Prvi se glas obezvučio i prešao u t. Dakle, pravilno je pisati natprosječan, natprosječna, natprosječnu, natprosječnim, natprosječni, natprosječnima…

Primjeri:

  • On je bio mladić natprosječnih sposobnosti i visoko se probio u znanosti.
  • Natprosječan je u većini osobina i odmah su ga prihvatili na poslu.
  • Nema oko tebe ništa natprosječno, ne umišljaj.
  • Natprosječno zgodna žena u vezi je s debeljuškastim proćelavim tipom.
  • Ostvario si natprosječan rezultat na testu inteligencije.
  • To je bio natprosječan uspjeh, značajan i zbog toga odakle dolaziš.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev natprosječan, natprosječno, natprosječna. Odnosno, u tvorbi pridjeva provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti.