Kako se piše pravilno na hrvatski?

Nova godina ili nova godina?

Kako je pravilno pisati: nova godina ili Nova godina?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

Pravopis nalaže da se prva riječ u imenima blagdana i praznika piše velikim slovom, a ostale malim osim ako nisu same vlastito ime. Stoga, kada se misli na praznik koji se obilježava 1. siječnja, piše se Nova godina.

S druge strane, ako se misli na cijelu nadolazeću godinu, piše se nova godina. Ovaj se oblik često nalazi u novogodišnjim čestitkama jer je namjera pošiljatelja da se lijepe želje odnose na cijelu godinu umjesto samo na njezin prvi dan.

Dakle, ako čestitamo Novu godinu, mislimo na praznik, dok se Sretna nova godina! odnosi na cijelu sljedeću godinu. Oba su oblika pravilna.

Primjeri:

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše i nova godina i Nova godina. Ako se misli na praznik, prvi siječnja, piše se velikim početnim slovom – Nova godina.