Kako se piše pravilno na hrvatski?

Novogodišnji ili novo godišnji?

Kako je pravilno pisati: novogodišnji ili novo godišnji?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

Ovdje je riječ o pridjevu koji se tvori od pridjeva i priloga novi/nova/novo i pridjeva godišnji/godišnja/godišnje. Pridjev se pravilno piše sastavljeno odnosno spojeno: novogodišnji, novogodišnjeg, novogdišnjem, novogodišnjih… Primjeri pravilne uporabe su sljedeći: Veselim se novogodišnjim blagdanima, Gdje ćeš provesti novogodišnje praznike? Navest ćemo još neke primjere pravilne uporabe.

Primjeri:

  • Veselimo se svi novogodišnjem putovanju u Prag.
  • Svake godine donosim novogodišnje odluke i uredno ih prekršim.
  • Jedva smo čekali ići na novogodišnju zabavu kod naših kumova.
  • Novogodišnji program nije izgledao najbolje, ali sve je bolje od ostanka kući.
  • Zbog novogodišnjih praznika djeca su stala kući po cijeli dan.
  • Svaka novogodišnja odluka od prošle godine bila je ispunjena.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno pridjev novogodišnji, novogodišnja, novogodišnje, novogodišnjoj, novogodišnjeg…