Sića ili siča?
Kako je pravilno pisati: sića ili siča?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Dakle, dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Ovdje je riječ o imenici ženskog roda koja u žargonu znači sitniš, sitan novac u malim kovanicama. Naglašena je dugouzlaznim naglaskom te je pravilno pisati sića, siće, sići, siću…
Primjeri:
- Izvadio je neku siću iz džepa i nadao se da ima dovoljno za platiti kavu.
- Na stolu je stajala neka sića koju je brže-bolje skupio.
- Sve što mu je ostalo bilo je nekoliko kovanica u džepu i sad se mislio što s tom sićom.
- Potrošio je sve do zadnje lipe što je njegova obitelj imala, a ostala mu je samo neka sića.
- Nije htjela vaditi siću iz džepova pred svima pa je čekala da svi odu.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda sića, siće, sići, sićom… Imenica označava sitni novac, zbir kovanica. Metaforički označava nešto malo i nedostatno, siromašno.