Smjesta ili s mjesta?
Kako je pravilno pisati: smjesta ili s mjesta?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.
U našem slučaju, s mjesta ili smjesta, obje varijante su točne, no ne znače isto. Naime, smjesta je prilog, a s mjesta je prijedložni izraz (prijedlog + imenica). Tako bi točna uporaba bila: Digni se s mjesta, tu ja sjedim. Smjesta da si otišao kući. Navest ćemo još neke primjere pravilne uporabe.
Primjeri:
- Smjesta da si prestao pričati.
- Smjesta ostavite te papire koje držite u rukama.
- Smjesta se morate odlučiti.
- Nije se pomaknuo s mjesta.
- Nije vidio ploču s mjesta na kojem je sjedio.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno smjesta i razdvojeno s mjesta. Smjesta je prilog u značenju odmah, a s mjesta je prijedložni izraz (prijedlog + imenica).