Veliki petak ili veliki petak?
Kako je pravilno pisati: veliki petak ili Veliki petak?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Ovdje je riječ o kršćanskom blagdanu, spomendanu Isusove muke i smrti na križu. Velikim slovom se piše samo prva riječ u nazivu blagdana. Pravilno je pisati Veliki petak, Velikog petka, Velikim petkom, Velikom petku… Veliki petak dio je Velikog tjedna u kojem se slavi najvažniji blagdan za kršćane – Uksrs.
Primjeri:
- Na Veliki petak u našoj se obitelji uvijek postilo.
- Uvijek su na Veliki petak išli na bakalar, valjalo je namiriti želudac.
- Nije volio ići na dugi obred Velikog petka, ali majka ga je nagovarala.
- Veliki petak se tradicionalno obilježava u našoj župi.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše Veliki petak, riječ Veliki velikim početnim slovom, a petak malim početnim slovom.