Njemački ili njemački?
Kako je pravilno pisati: njemački ili Njemački?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Naime, pravilo glasi da se pridjevi koji završavaju na -ski, -ški, -čki u hrvatskom standardnom jeziku pišu malim početnim slovom. Tako je pravilno pisati pridjev: njemački, njemačka, njemačko. Ispravno je u uporabi: njemačko gospodarstvo, njemačka kancelarka, njemački automobil…
Primjeri:
- Pokušala sam naučiti njemački, ali mi nije polazilo za rukom.
- Cijeli svoj život kupuje samo njemačke automobile.
- Njemački jezik najljepši je jezik na svijetu, reče moja baka.
- Voliš li više njemačke uvjete ili hrvatske?
- Koliko već dugo učiš njemački jezik?
- Impresionirana je radom njemačkog gospodarstva.
- Uvijek je htjela imati njemačkog ovčara.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev njemački, njemačka, njemačko.