Procijeniti ili procjeniti?
Kako je pravilno pisati: procijeniti ili procjeniti?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasovnih skupina /ije/ i /je/. Takve su dvojbe vrlo česte u hrvatskom jeziku i predstavljaju problem velikom broju govornika.
Neke od češćih grešaka u pisanju su pogrešno pisanje pridjeva: ljep (umjesto pravilnog lijep), viječan (umjesto pravilnog vječan) i tako dalje. Kod imenica to su vjest (umjesto pravilnog vijest), sijećanje (umjesto pravilnog sjećanje), cjena (umjesto pravilnog cijena) i druge.
Ovdje je riječ o svršenom glagolu u značenju ‘odrediti vrijednost ili značenje nečega’. U hrvatskom jeziku naglašen je dugouzlaznim naglaskom i pravilno se piše procijeniti. Glagolski pridjev trpni pravilno se piše procijenjen.
Valja pripaziti kod pisanja imenice. Imenica se pravilno piše s /je/ – procjena. Isto tako piše se i procjenitelj i procjenjivačica. Pravilno se piše glagolska imenica procjenjivanje.
Primjeri:
- Nisam mogao dobro procijeniti situaciju tako da sam pobjegao.
- Procijenio je da sam jako ustrašen pa me napao.
- Procijenila je situaciju sasvim pogrešno i napravila krivi korak.
- Morala je procijeniti tko od njih dvojice laže.
- Procijenjeno je da nekretnina vrijedi tri milijuna eura.
- Procijenili su da obojica lažu i nisu dali svoje povjerenje nijednome od njih.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol procijeniti. Pravilno je pisati procijenim, procijenio, procijeniš, procijenite, procijenila, procijenili, procijenjen, procijenjena…