Činiti ili ćiniti?
Kako je pravilno pisati: činiti ili ćiniti?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
U ovom primjeru riječ je o dvojbi kako pisati glagol – činiti ili ćiniti. Glagol u značenju djelovati, raditi, biti sastavnim dijelom, pravilno je pisati: činiti. Sve izvedenice pišu se također sa č: činim, činiš, činjenje, činitelj, činiteljica, čineći, učinivši…
Primjeri:
- Što to činiš, zaurla odjednom neuravnotežena ženica.
- Odlučila je da neke stvari više neće činiti kao što ih je prije radila.
- Činim sve što je u mojoj moći, molim te prestani me zvati svakih pet minuta.
- Nije činio ništa da bi nama bilo bolje.
- Činili smo sve što mogli, ali nije ništa pomagalo.
- Znaš li što sve čini jedan ručni sat?
- Činiš mi se poznata odnekud, reče Matko mladoj djevojci.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol činiti, činim, činiš, činila, činio, čini, činili… Pravilno se piše s č i imenica muškog roda čimbenik, čimebenika, čimbenika… Kao i glagol učiniti, učinio, učinila, učinjen, počiniti, počinili, počinio, počinjen… Pravilno se pišu i imenice činitelj i činiteljica, počinitelj i počiniteljica.