Predsjedniče ili predsjedniće?
Kako je pravilno pisati: predsjedniče ili predsjedniće?
Ovdje je riječ o dvojbi u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Takve dvojbe veoma su česte u hrvatskom jeziku, a neki od poznatijih primjera pogrešnog pisanja su kuča (umjesto točnog kuća), vruče (umjesto pravilnog vruće), prića (umjesto pravilnog priča) i drugi.
Nažalost, nekim govornicima je vrlo teško razlikovati glasove č i ć, a nekima je to vrlo jednostavno i usvojili su to od najranijih dana. Također, postoje regije gdje je posebice teško usvajanje razlikovanja č i ć zbog njihovih lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.
Ovdje je riječ o vokativu imenice muškog roda predsjednik. Njome se označava onaj koji ima čelno mjesto u državi s republikanskim uređenjem. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati predsjedniče.
Primjeri:
- Predsjedniče, jeste li sigurni u sve to što govorite?
- Niste li malo pretjerali, predsjedniče?
- Rekao je tihim glasom: predsjedniče, mikrofon je još uvijek uključen.
- Dragi predsjedniče, vaše riječi za mene su svakodnevna inspiracija da budem bolji čovjek, otac i muž.
- Predsjedniče, izvolite ući.
- Mislim da to nije za vas, predsjedniče, nego za gospođu Sandru.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše vokativ imenice muškog roda predsjednik – predsjedniče. Pridjev se također piše s č: predsjednički, predsjednička, predsjedničko, predsjedničkog… Posvojni pridjev imenice ženskog roda predsjednica također se piše s č – predsjedničin, predsjedničina, predsjedničino… Što se tiče pisanja vokativa (predsjedniče) pravilno ga je u rečenici odvajati zarezima. (Molim vas, predsjedniče, izađite.)