Božić ili Božič?
Kako je pravilno pisati: Božić ili Božič? Dvojbe u pisanju izmedu glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. Imenica nastaje od imenice Bog, odnosno njezina je umanjenica ili deminutiv. Označava blagdan koji se slavi 25. prosinca i na koji kršćani slave rođenje Isusa Krista. Pravilno se piše Božić, Božića, Božiću, Božićem, Božići, Božićima…
Božić ili božić?
Kako je pravilno pisati: Božić ili božić?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.
Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.
Ovdje je riječ o imenici muškog roda kojom se označava kršćanski blagdan rođenja Isusa Krista. U hrvatskom standardnom jeziku imena blagdana pišu se velikim početnim slovom. Pravilno je pisati Božić, Božića, Božiću, Božićem, Božići…
Primjeri:
- Slavili smo Božić u društvu obitelji i naših najmilijih.
- Ovo je prvi Božić koji ćemo provesti u inozemstvu.
- Za Božić smo se držali svih naših obiteljskih tradicija koje nam je prenijela naša baka.
- Kod nas nije prehladno za Božić pa se možemo igrati vani.
- Ideš li igdje ove godine za Božić i božićne praznike?
- Moj je najdraži blagdan Božić.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše velikim početnim slovom kršćanski blagdan Božić, Božića, Božiću, Božićem.