Kako se piše pravilno na hrvatski?

Islam ili islam?

Kako je pravilno pisati: islam ili Islam?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

Imenica označava monoteističku religiju zasnovanu na vjeri u Alaha prema učenju njegova proroka Muhameda, a počiva na Kur̕anu. Dolazi od arapskog islām, što znači pokornost Božjoj volji. Budući da se radi o religiji, riječ se piše malim početnim slovom, poput riječi budizam, katoličanstvo, judaizam. Dakle, pravilno je: islam, islama, islamu, islamom, islamski, islamistika, islamist… Kada se nalazi u zemljopisnim imenima, u skladu s pravopisnim pravilima riječ je potrebno pisati velikim slovom, npr. Islam Grčki i Islam Latinski (mjesta), Islamska Republika Iran.

Primjeri:

  • Čovjek koji živi u kući na kraju ulice nedavno se preobratio na islam.
  • Proučavala je islam jer je dečko koji joj se sviđa musliman.
  • Voljela je znati sve o islamu jer su je zanimale sve svjetske religije.
  • Misliš li da je islam religija budućnosti?
  • Među najveće religije svijeta spada i islam.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom imenica muškog roda islam, islama, islamu…