Radio emisija, radio-emisija ili radioemisija?
Kako je pravilno pisati: radio emisija, radio-emisija ili radioemisija?
Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati.
S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.
Imenica ženskog roda tvori se od dviju sastavnica: radio i imenice emisija te je naglašena kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku sve složenice s imenicom radio pišu se sastavljeno. Pravilno je pisati radioemisija, radioemisije, radioemisiji, radioemisijom…
Primjeri:
- Bio je pomalo staromodan i volio je slušati radioemisije.
- U radioemisiji je večeras bio gost njegov omiljeni pjevač, ali je ipak odlučio to propustiti da bi izveo van svoju djevojku.
- Radioemisija o prirodnim ljepotama Sjedinjenih Američkih Država zaokupila je pažnju slušatelja.
- Zašto voliš slušati radioemisije kad sve to možeš pogledati i na televiziji?
- Nije mogao vjerovati, ali njezina omiljena radioemisija bila je ona koju je i on najviše volio.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno sastavljeno imenica ženskog roda sastavljena od dviju sastavnica – radioemisija, radioemisije, radioemisiji, radioemisijama… Sve složenice tvorene s radio pišu se spojeno (radiotelevizija, radiodrama, radioodašiljač, radiokomentar, radiokoncert).