Kako se piše pravilno na hrvatski?

Audio zapis, audio-zapis ili audiozapis?

Kako je pravilno pisati: audio zapis ili audiozapis ili audio-zapis?

Kad je riječ o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, govornici nerijetko nailaze na probleme i rade greške u pisanju. Ponajprije je riječ o tome da se mnoge riječi izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, kod nekih riječi pravilno je sastavljeno pisanje, ali ih govornici pišu rastavljeno odnosno odvojeno. Najčešći je uzrok tome što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima vjerojatno čini pravilno pisati ih odvojeno.

Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.

U ovoj dvojbi postavlja se pitanje piše li se audio zapis, audiozapis ili audio-zapis. Pravilo glasi da se složenice tvorene s audio (u značenju sluh, slušnost, zvučnost) pišu sastavljeno. Tako je pravilno: audiozapis, audiovizualan, audiologija… Piše se audiozapisa, audiozapisom, audiozapisima, audiozapisi…

Primjeri:

  • Nakon što su poslušali audiozapis promijenili su tijek istrage u sasvim drugom smjeru.
  • Na tom audiozapisu čuje se i tvoj glas, nije li?
  • Negdje je bio skriven audiozapis koji je otkrivao više nego što je htjela da se o njoj sazna.
  • Nakon što je pušten audiozapis nastao je tajac u publici.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše sastavljeno odnosno spojeno imenica muškog roda audiozapis, audiozapisa, audiozapisu, audiozapisom, audiozapisi… Sve složenice tvorene s prefiksoidom audio- pišu se skupa odnosno spojeno.