Narudžba ili naruđba?
Kako je pravilno pisati: narudžba ili naruđba?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja glasova /dž/ i /đ/. Ne postoji čvrsto pravilo kojim bismo mogli odrediti kad ide jedno, a kad drugo, ali postoje neke okvirne smjernice. Primjerice, u većini turcizama i anglizama (riječi iz turskog i engleskog jezika) piše se glas /dž/. Glas /đ/ je, recimo, prisutan u komparativu i superlativu gdje ima glas /d/ u pozitivu (mlad – mlađi – najmlađi, lud – luđi – najluđi).
Ovdje se radi o pravilnom pisanju imenice ženskog roda koja dolazi od glagola naručiti. Nastala je tako što se glagolu naručiti dodao nastavak -ba. Budući da su se na istom mjestu našla dva suglasnika različita po zvučnosti (č i b), da bi se olakšao izgovor dogodila se promjena jednačenja po zvučnosti (č je prešlo u dž). Pravilno je stoga pisati narudžba, narudžbe, narudžbi, narudžbom, narudžaba/narudžbi/narudžba, narudžbama, narudžbenica, narudžbenice…
Primjeri:
- Poslao je narudžbu koju smo trebali poslati još prošli tjedan.
- Obavila je narudžbu preko interneta i sve nam je uredno stiglo na adresu.
- U narudžbi je stajalo da smo kupili tri para hlača, a ne četiri.
- Poslali smo narudžbu za Zagreb, a drugi paket bi trebao ići za Vinkovce.
- Njezina je narudžba već stigla, a moja još nije.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda narudžba. Pravilno je pisati narudžbom, narudžbi, narudžbe, narudžbama…