Predodžba ili predođba?
Kako je pravilno pisati: predodžba ili predođba?
U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja glasova /dž/ i /đ/. Mnogim govornicima hrvatskog jezika ta dva glasa su toliko slična da ih često ne razlikuju te teško određuju kad se koji koristi.
No, u hrvatskom standardnom jeziku ipak postoje oba glasa i nisu zamjenjiva. Glas dž čest je u turcizmima u hrvatskom jeziku. Tako se pravilno piše patlidžan (a ne patliđan), džep (a ne đep), pendžer i drugi.
Imenica dolazi od glagola predočiti i sufiska -ba. U tvorbi (predočiti + sufiks -ba) kad se bezvučni glas č nađe ispred zvučnog glasa b, glas č prelazi u svoj zvučni parnjak: dž. (predočba > predodžba). Imenica ženskog roda označava doživljaj ili konstrukciju stvorenu na temelju pretpostavki ili podataka. Pravilno je pisati predodžba, predodžbe, predodžbi, predodžbe…
Primjeri:
- Tvoje predodžbe o poslu u državnoj upravi potpuno su neutemeljene.
- Zbog nekih krivih predodžaba koje sam imala, odbila sam otići s njim na kavu.
- Na osnovu tih činjenica imao sam predodžbu da se radi o nesigurnoj osobi.
- Predodžbe su se ovaj put pokazale točnima i bio sam zadovoljan što sam donio takvu odluku.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica ženskog roda predodžba, predodžbe, predodžbi, predodžbama… U tvorbi imenice provodi se glasovna promjena jednačenje suglasnika po zvučnosti (predočba > predodžba).