Kako se piše pravilno na hrvatski?

slavonski ili Slavonski?

Kako je pravilno pisati: slavonski ili Slavonski?

U hrvatskom jeziku često se dvoji kod pisanja velikog i malog početnog slova. Neka od poznatijih pravila su ona o pisanju velikim početnim slovom početka rečenice, vlastitih imena i prezimena, nadimaka.

Neko od manje poznatih pravila jest da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka, organizacija pišu malim početnim slovom, pa se tako malim početnim slovom piše hajdukovac ili dinamovac. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom, tako da je pravilno pisati Hrvat, Hrvatica i Hrvatska. Pridjev hrvatski, hrvatska, hrvatsko piše se malim početnim slovom (hrvatska hrana, hrvatska hrabrost, hrvatski jezik). Ako je dio nekog naziva, pridjev se piše velikim početnim slovom: Hrvatska demokratska zajednica, Hrvatski nogometni savez, Hrvatsko narodno kazalište.

Kad je riječ o pridjevima koji završavaju na nastavke -ski, -ški i -čki pravilo glasi da se pišu malim početnim slovom. Stoga je ispravno pisati: slavonski, slavonska, slavonsko, slavonskim, slavonskih… Dakle, pravilna je uporaba: slavonska ravnica, slavonske delicije, slavonski kolači, itd.

Primjeri:

  • Obožavala je slavonski kulen i nikad nije pitala za cijenu.
  • Baka ju je naučila peći tradicionalne slavonske kolače.
  • Od slavonskih običaja najviše je voljela one svadbene.
  • Misliš li da je ukusnija slavonska ili dalmatinska hrana?
  • Na njemu se vidi da ima i slavonske krvi.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev slavonski, slavonska, slavonskom, slavonske, slavonskog… Također, malim slovom pišu se i pridjevi istarski, dalmatinski, hrvatski, slovenski, mađarski, splitski, zagorski, i tako dalje.