Predplata ili pretplata?
Kako je pravilno pisati: predplata ili pretplata?
Ovdje je riječ o tome provodi li se ili ne provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Jednačenje suglasnika po zvučnosti glasovna je promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.
Postoje i slučajevi koji su iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, primjerice u nekim stranim riječima (Habsburgovci) i dr.
Imenica nastaje u tvorbi od prijedloga pred-. Kad se zvučni glas d nađe ispred bezvučnog glasa p, prelazi u svoj bezvučni parnjak t (predplata > pretplata). Stoga se pravilno piše: pretplata, pretplate, pretplatom, pretplatni, pretplatna, pretplatno…
Primjeri:
- Kad je vidio iznos pretplate pao je sa stolice.
- Pretplata je bila viša nego što smo očekivali.
- Nije htio uzeti mobitel na pretplatu nego je uzeo mobitel na bonove.
- Pretplata na newsletter došla je neočekivano uz niz pogodnosti koje su nudili.
- Misliš li da oni imaju pretplatu istu kao i mi?
- Nije voljela pretplatu na časopis koji sam ja obožavao.
U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica pretplata, pretplate, pretplati, pretplatama. Pridjev se pravilno piše pretplaćen, pretplaćena, pretplaćeno. Valja ih razlikovati od imenice i pridjeva preplata i preplaćen u značenju – platiti previše, platiti prevelik iznos.